Komentarz synoptyka: 2023-03-02

Układem barycznym wywierającym bezpośredni wpływ na przebieg pogody w naszym rejonie, nadal pozostaje rozległy klin wyżowy wychodzący znad wyżu atlantyckiego, którego centrum z ciśnieniem 1038 hPa lokuje się nad północnym Atlantykiem pomiędzy Islandią i Wyspami Brytyjskimi, skierowany na południowy wschód sięga aż nad Morze Czarne i Kaukaz (analiza synoptyczna UKMET z godziny 00 UTC dzisiejszego dnia dostępna pod adresem: www1.wetter3.de/archiv_ukmet_dt.html ). Miniona noc podobna do tej z przed poprzedniej doby, kiedy to przy braku istotnego zachmurzenia i słabego wiatru oraz ciszy wiatrowej, temperatura na znacznym obszarze zeszła o kilka stopni poniżej zera, natomiast pod całkowitym zachmurzeniem piętra niskiego, obejmującej dzielnice wschodnie i zachodnie Pomorze, a lokalnie na krańcach zachodnich utrzymała się na małym plusie, nie przekraczając jednego stopnia. Na uwagę zasługuje wysoka wilgotność względna powietrza sięgająca 96, 99% i lokalnie pojawiła się mgła, zarejestrowana przez stacje meteorologiczne IMGW w Gorzowie, Poznaniu, Kole, Elblągu i Terespolu, a nad morzem w Ustce i Łebie, a także w Lęborku na Kaszubach, ograniczająca widzialność przeważnie do 100, 300 metrów. Natomiast prawdziwym ewenementem jest wilgotność sięgająca zaledwie 5% zarejestrowana na Śnieżce, przy temperaturze powietrza -1,1˚C i temperaturze punktu rosy wynoszącej -34,3˚C.

W ciągu dnia w rozkładzie ciśnienia nie zajdą istotne zmiany, nadal utrzymywać się będzie wspomniany klin wyżowy z osią biegnącą od Jutlandii na południowy wschód aż po Mołdawię, a dalej nad Morze Czarne, z tendencją do słabnięcia, ale nie zmieniający swego położenia. W tej sytuacji nie można oczekiwać istotnej zmiany warunków pogodowych, typowych bardziej dla późnej jesieni, aniżeli zimy. W parę godzin po wschodzie słońca mgły będą się rozpraszały, ale niskie, podinwersyjne zachmurzenie warstwowo kłębiaste będzie się utrzymywało, zachowując tendencję do przesuwania się w kierunku południowym, a stopniowo rozpraszając się, ustępować będą znad Pomorza, a po wschodniej stronie Wisły znad Pojezierzy Chełmińskiego i Dobrzyńskiego. Temperatura ułożona strefowo, w najcieplejsze porze dnia, od najwyższej wychodzącej znad Ziemi Lubuskiej na zachodzie przez Górny Śląsk po Małopolskę na poziomie 7, 8 stopni, lokalnie nawet 9 stopni, na pozostałym obszarze niższa o dwa, trzy stopnie, tylko na południowym Mazowszu i zachodnim Roztoczu około 4 stopni, a lokalnie 3 stopnie. Wiatr przy takim układzie barycznym slaby, tylko na krańcach północnych i południowych umiarkowany, na osi klina wyżowego zmienny, po jego północnej stronie północno zachodni, a po stronie południowej przeważnie północno wschodni.

To w ciągu dnia, a już w nocy rozpocznie się proces istotnej przebudowy pola ciśnienia i pola geopotencjału w wysokich szerokościach geograficznych, poprzez „nurkowanie” niżu arktycznego po wschodniej stronie wspomnianego wyżu atlantyckiego, kształtem zbliżonego do litery Ω. Już najbliższej nocy wspomniany klin wyżowy będzie powoli przesuwał się na południowy zachód. Znad północnych akwenów Morza Norweskiego schodzić będzie płytki ośrodek niżowy, jutro wchodzący już nad Zatokę Botnicką, a kolejnej nocy przez Zatokę Fińską skąd wchodzić będzie nad Estonię. W tym samym czasie wspomniany wał wyżowy przesunie się na rubież Belgia – Bawaria – Dolna Austria i Słowenia. My będziemy stopniowo dostawali się w zasięg niżu, zwiększać będzie gradient baryczny i prędkość wiatru północno zachodniego aż do porywistego. W nocy z piątku na sobotę znad Bałtyku wchodzić będzie do nas front chłodny, wyraźnie uaktywniający się. Prowadzić on będzie słabe opady śniegu, stopniowo przechodzące w opady mieszane i opady deszczu, stopniowo przesuwające się w kierunku południowym.

W ten sposób dokona się zasadnicza zmiana naturalnego okresu synoptycznego, charakteryzująca się dużą dynamiką, która ulegając niewielkim korektom utrzyma się, co najmniej kilka dni.


Ryszard Olędzki,

2 marca 2023r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł