Komentarz synoptyka: 2023-03-03

Nad Szkocją i Atlantykiem nadal dominuje układ wysokiego ciśnienia. Ciśnienie w centrum wynosiło 1034hPa, wyż powoli zaczyna słabnąć, w dalszym ciągu swoim klinem sięga, nadal nad zachodnią i środkową Europę obejmując także Polskę. Po zachodniej stronie wyżu znajduje się zatoka niskiego ciśnienia z długim frontem okluzji ciepłej. Nad wodami Morza Tyrreńskego zalega płytki układ niskiego ciśnienia  z centrum 1010 hPa. Układ niskiego ciśnienia z ośrodkiem 990 hPa z rejonu Morza Barentsa i Wysp Niedźwiedzia wypełnia się a zatoka niskiego ciśnienia, w której zalega front okluzji, rozciąga się od Morza Barentsa, przez półwysep Kolski, aż po Estonię.
wetter3.de/Archiv/UKMet/23030306_UKMet_Analyse.gif

W ciągu dnia na terenie kraju liczne mgły i zamglenia ograniczające widzialność do kilku set metrów. Po południu na północy kraju zachmurzenie umiarkowane do małego, na południu i w centrum zachmurzenie duże z przejaśnieniami, bez opadów, późnym popołudniem i wieczorem w znacznej części kraju należy spodziewać się ponownie mgieł i zamgleń miejscami marznących. Wiatr zmienny, z przewagą kierunku północno-zachodniego, od 5 do 15 km/h. Temp. Maksymalna wyniesie od 5 do 7 stopni Celsjusza.

W nocy z piątku na sobotę i w sobotę, w kierunku południowo zachodnim, znad Europy północno wschodniej, nasunie się zatoka niskiego ciśnienia z chłodniejszym powietrzem. Dziś po południu i wieczorem zacznie swym zasięgiem obejmie północno wschodnie części kraju. Chłodniejsza masa powietrza zalega nad Morzem Śródziemnym i w południowo wschodnim obszarze półwyspu Iberyjskiego oraz nad Zatoką Biskajską i Atlantykiem. Zimne powietrze zalega nad Skandynawią. Dziś nad Morzem Norweskim zaznaczać się będzie zatoka bardzo zimnego powietrza. Nad zachodnią Rosją również zalega zimna masa powietrza. www.estofex.org/modelmaps/browse_gfs.php?time=

Z układem w nocy i w ciągu dnia z północy na południe kraju, wędrować będzie strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Na północy po przejściu frontu pojawią się większe przejaśnienia w centrum, zachodzie i wschodzie kraju zachmurzenie duże. Na froncie pojawią się przelotne opady deszczu i śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od 2 do 4 miejscami na zachodzie kraju do 6 stopni Celsjusza. Wiatr na słaby do umiarkowanego  z kierunku północno zachodniego skręcający na zachodni.

Dawid Gackowski, 3 marca 2023; 10:15

Udostępnij artykuł