Komentarz synoptyka: 2023-03-05

Astronomiczna wiosna, rozpoczynająca się 20 marca musi jeszcze poczekać ze względu na ostatnie, miejmy nadzieje, tchnienia zimy; podobnie jak wczoraj napływają do nas chłodne masy powietrza z kierunków północnych, temperatura nie przekracza w dzień 3-6°C, spadając w nocy do kilku stopni poniżej zera, dużemu zachmurzeniu z lokalnymi przejaśnieniami towarzyszyć będą słabe opady śniegu, miejscami śniegu z deszczem, intensywniejsze na południu kraju. Umiarkowany, przejściowo porywisty wiatr powieje z kierunków zachodnich, obniżać będzie temperaturę odczuwalna o kilka stopni, niemal w całym kraju będzie ona nieco poniżej zera stopni.

Taką charakterystykę i dynamikę procesów pogodowych w naszym regionie generuje rozległy niż nad północą Rosji, sięgający po Niemcy i Morze Norweskie, południe kontynentu i Norze śródziemne objęte są słabo gradientowym polem podwyższonego ciśnienia. Jeszcze kilka dni temu obejmował nas klin wyżu znad Wysp Brytyjskich i Islandii, obecnie jest „likwidowany” przez dalszą, zachodnią ekspansję niżu. Na jego peryferiach powstają układy wtórne, które zgodnie ze strumieniem sterującym przemieszczać się będą znad Morza Północnego nad Jutlandię, Bałtyk i dalej na wschód. Powstanie i rozwój takiego układu prognozuje nasz model, a jego napłynięcia nad Bałtyk możemy spodziewać się w nocy z poniedziałku na wtorek. Wzrośnie ponownie gradient ciśnienia, prędkość i porywistość wiatru, pojawią się na frontach opady deszczu i deszczu ze śniegiem, postępujące wraz z nimi na wschód kraju.

Warto zwrócić uwagę na tak zwane trajektorie wsteczne prezentowane na wetter3.de/trajektorien_dt.html po wybraniu docelowego miejsca Warschau. Wyraźnym obszarem źródłowych masy na poziomach 950, 850 i 700 hPa są biegunowe obszary Arktyki. Również komórkowa struktura zachmurzenia w napływający z północy powietrzu nad Morzem Norweskim i Północnym świadczyć może o arktycznym morskim jego rodowodzie. Można to obserwować na zdjęciach satelitarnych: pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair , w dzień wyraźniejsze są te struktury w paśmie widzialnym VIS. Z kolei na zobrazowaniach radarowych Eumetnet obserwujemy ich przemieszczanie sia nad obszar kontynentalny oraz wkraczającą od zachodu strefę słabych opadów deszczu ze śniegiem i śniegu: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Można spodziewać się większej intensywności w górach i obszarach podgórskich, gdzie większą role mogą odgrywać efekty wymuszeń orograficznych.

Rozwój i terytorialną ekspansję górnego niżu na poziomie 500 hPa oraz adwekcję chłodu na poziomie 850 hPa przedstawiają prognostyczne mapy ECMWF charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202303041200&projection=opencharts_europe&valid_time=202303042100 . Przez kilka najbliższych dni pozostawać będziemy w chłodnej masie powietrza z północnych regionów Arktyki, w drugiej połowie tygodnia prognozy przewidują zdecydowaną zmianę, szczególne na południu kraju temperatura może wzrosnąć do 10 i więcej stopni.

Ryszard Klejnowski

5 marca, niedziela, 64 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł