Komentarz synoptyka: 2023-03-07

Wczoraj stacjonarna strefa dość cienkiego Stratocumulusa „poprószyła” śniegiem, dając przez kilka godzin centymetrową jego warstwę, ale już dzisiaj ulegnie ona stopieniu. Przez zachodni Bałtyk i Skanię (południe Szwecji) zaczyna swoją pośpieszną drogę niewielki, wtórny ośrodek niżowy, utworzony nad Morzem Północnym za ostrogą Gór Skandynawskich, na kontraście termicznym między napływem na południe przez Morze Norweskie powietrza znad Arktyki, a cieplejszymi obszarami zachodniej i środkowej Europy. W ciągu tej doby ośrodek dojdzie do północy Gotlandii, tu uzyska minimum ciśnienia 972 hPa, w dalszej drodze nad Bałtykiem przejdzie przez Estonię i po dobie będzie nad Petersburgiem z ciśnieniem 982 hPa, potem w drodze po chłodnym podłożu rychło zaniknie.

Nad Bałtykiem w obszarze tego ośrodka silny sztorm, na zachód od Bornholmu na meteorogramach z naszego modelu można zauważyć prędkość wiatru stałego 20 m/s (72 km/h), a porywy przekraczające 30 m/s (108 km/h). Jest to 10-11 stopni w skali Beauforta. Na szczęście dla polskiego wybrzeża kierunek wiatru to południowy skręcający na zachodni, tak więc nie będzie ataku fal na wydmy i podnoszenia się poziomu ujściowych odcinków rzek. Dopiero po przeleceniu centrum niżu nad Estonię zmieni się na północno zachodni, ale już zdecydowanie osłabnie. Najsilniejszy wiatr na zachodnim wybrzeżu wystąpi najbliższej nocy.

Także Pomorze Zachodnie dostanie się pod wpływ tego wiru niżowego, tu wzrośnie prędkość wiatru wraz ze skrętem na południowy, potem skręcający na SW i W. Tutaj w porywach może być 18-20 m/s, dalej na południe, nad Ziemią Lubuską i Wielkopolską też porywisty wiatr do 15-17 m/s. Połączony będzie z opadami frontowymi śniegu z deszczem i deszczu, które już wchodzą nad Pomorze Zachodnie, a dalej szybko będą przemieszczać się na wschód z odchyleniem ku południu. Pasmo opadów nie dojdzie do południa kraju, zatrzyma się na linii Nowa Sól Łódź Białystok, dalej na południe ruszy dopiero następnej nocy, gdy niż znajdzie się nad Estonią. We środę południe Polski w słabnących opadach deszczu, miejscami ze śniegiem, we czwartek ta strefa opadów przesunie się nad Saksonię, północne Czechy, Sudety, Dolny. Opolski i Górny Śląsk.

Dzisiaj temperatura podniesie się rychło do 5 stopni w ciągu dnia i powyżej zera w nocy (poza pogórzami gdzie halny podniesie temperaturę do 7-8 stopni). Tak więc skutki „ataku zimy ??” znikną pod wpływem silniejszego wiatru z południa, na północy kraju mogą wystąpić wiatrołomy czy inne szkody od silnego, porywistego wiatru, ale taka bywa pogoda w marcu.

Maciej Ostrowski, 7 marca 2023; 07:45

Udostępnij artykuł