Komentarz synoptyka: 2023-03-08

W dniu wczorajszym układ niskiego ciśnienia znad Morza Północnego pogłębił się i przemieścił się nad obszar Danii, gdzie stacjonował ośrodek z ciśnieniem 978 hPa. Układ ten w ostatniej fazie rozwoju, i ulegał, procesowi pogłębia i okludowania. Związany z nim był układ frontów atmosferycznych. Na wschód od ośrodka niżowego rozciągał się pofalowany front atmosferyczny, na którym wystąpił proces cyklogenezy formowanie kolejnego płytkiego wiru. wetter3.de/Archiv/UKMet/23030718_UKMet_Analyse.gif . Nad północną Polską w strefie chłodnego frontu atmosferycznego pojawiły się opady mieszane od deszczu i deszczu ze śniegiem po sam śnieg, dodatkowo na Pomorzu, oraz wschodniej części Kujaw pojawiły się pojedyncze wyładowania atmosferyczne, a na Bałtyku sztorm.


Dziś układ niżowy znad obszaru Zatoki Ryskiej będzie się przemieszczał dalej na wschód, nadal będzie miał tendencję do pogłębiania się. Według obliczeń układ niżowy w ciągu dnia zacznie się zacząć wypełniać. Nad Grenlandią nadal zalega wyż. W rejonie Morza Barentsa i Norweskiego zaznaczy się zatoka niskiego ciśnienia z chłodnym frontem atmosferycznym. Niż nad Półwyspem Iberyjskim będzie się przemieszczał w kierunku północno wschodni, i będzie się powoli wypełniał. W ciągu dnia w południowej połowie kraju, znajdującej się w strefie pofalowanego chłodnego frontu atmosferycznego wystąpi zachmurzenie duże, miejscami całkowite ze słabymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Na północy i krańcach południowych zachmurzenie umiarkowane do małego. Na północnym – wschodzie przelotne opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie od 2 stopni do 3 stopni Celsjusza, na północy i w centrum kraju od 6 stopni do 8 stopni Celsjusza na południowym wschodzie kraju. Wiatr z kierunku południowo zachodniego skręcający do zachodniego, od 15 do 25 km/h, w porywach na północnym wschodzie od 40 do 50 km/h.

Przez kilka najbliższych dni północna część Europy oraz Polska pozostawać będą w napływie chłodnej masy powietrza arktycznego, sytuacja zmieni się jednak pod koniec tygodnia na przełomie piątku i soboty (10/11 marca) według obecnych wyliczeń modeli numerycznych, chłodna masa arktyczna zostanie zastąpiona znacznie cieplejszą masą polarnomorską znad południowo zachodniej części Europy. Znacznie cieplejsza masa powietrza zacznie być odczuwana głównie w części południowo zachodniej i południowej kraju i tu wzrośnie od 10 do 12 stopni, miejscami do 14 stopni Celsjusza, z kolei w centralnej i północnej części kraju nadal chłodno. Do tego ponownie prognozowany jest na sobotę silny wiatr osiągający w porywach do 60 – 70 km/h w głębi lądu, nad Morzem do 100 – 105 km/h, w linii brzegowej do 90 – 95 km/h.

Dawid Gackowski, 8 marca 2023; 06:02

Udostępnij artykuł