Komentarz synoptyka: 2023-03-11

Wczoraj obserwowaliśmy w kraju aż trzy typy pogodowe, ułożone pasami – na północy przed frontem ciepłym pełne zachmurzenie, śnieg i wschodni wiatr; w centrum duże zachmurzenie, deszcz, słaby zmienny wiatr; na południu przejaśnienia w chmurach średnich, ciepło i południowo zachodni umiarkowany wiatr. Wraz z ruchem na wschód układu niżowego wędrującego przez Polskę z zachodu na wschód następowało wypieranie chmur frontu ciepłego na NE, napływ powietrza z wycinka ciepłego niżu, a co za tym idzie szybkie podniesienie się temperatury do prawie 10 w centrum, a na południu kraju do 12 stopni. Niż obecnie ma centrum nad Podlasiem i Mazurami, szybko wyjdzie znad naszego kraju nad Litwę i Białoruś, od zachodu rozbudowywać się będzie nieznaczny, półtoradniowy wędrowny wyż.

Zanim to nastąpi czeka nas przejście przez kraj frontu chłodnego czy okluzji o tym charakterze, na północy kraju już mamy umiarkowany wiatr z NW i N do 7-8 m/s, pada nieznaczny śnieg albo przelotny deszcz ze śniegiem, zależnie czy nad nami przechodzi bardziej wypiętrzona chmura Sc lub Cu. Przechodzeniu frontu i takim opadom towarzyszyć mogą porywy wiatru, najsilniejsze będą rano na Dolnym Śląsku i południu Wielkopolski, do 22 m/s, w ciągu dnia w miarę napływania od północy i zachodu chłodniejszej masy powietrza porywy wystąpią też w centrum i na południu kraju, dochodząc do 20 m/s. Razem z padającym mokrym śniegiem stwarza to zagrożenie dla samochodów o niezbyt dobrych oponach i dużej powierzchni bocznej, kierowca musi być czujny. Po przejściu frontu o charakterze chłodnym nastąpi szybki wzrost ciśnienia, zaś zmiana kierunku napływu na NW i N spowoduje znów powrót temperatury na poziom poniżej zera, szczególnie wieczorem i w nocy, gdzie dołoży się spadek temperatury na skutek wypromieniowania przy pękającym zachmurzeniu i osłabieniu wiatru.

Jutro nad krajem pojawi się wyż, wzrost ciśnienia spowoduje zaniknięcie chmur średnich niżu oraz pękanie zachmurzenia niskiego – możemy więc zobaczyć marcowe słońce, ale też łatwo pojawią się w ciągu dnia chmury kłębiaste lub kłębiasto warstwowe pod inwersją wyżową. Opadów już nie będzie, może tylko na Pomorzu i północnych Mazurach czy Suwalszczyźnie pojawi się krótkotrwały słaby śnieg. Przy takich warunkach zachmurzenia w ciągu dnia temperatura dojdzie do 2-4 stopni powyżej zera, w następnej nocy znów spadnie poniżej.

Na poniedziałek prognozy mówią o przechodzeniu kolejnego niżu przez Skanię, ale już „normalną” drogą nad Sztokholm i Zatokę Botnicką, wówczas nad Polską zmiana kierunku wiatru na SW spowoduje napływ wyraźnie ciepłej masy i deszczu w poniedziałek i wtorek, kolejne ochłodzenie po przejściu frontu chłodnego we środę. Tak więc przysłowiowo „w marcu jak w garncu”.

Maciej Ostrowski, 11 marca 2023; 07:40

Udostępnij artykuł