Komentarz synoptyka: 2023-03-13

Wiosenną paradą frontów i niżów przepływających nad kontynentem i północnym Atlantykiem można nazwać obserwowaną i prognozowaną na najbliższe dni dynamikę procesów atmosferycznych. Z niemal dobową cyklicznością kolejne grzbiety i doliny fal o różnej amplitudzie, ze związanymi z nimi układami niżowymi frontami przemieszczają się znad Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie, Skandynawię i Bałtyk na wschód Szybkozmienna sytuacja baryczna to również szybko zmieniająca się aura, od zimowych odsłon ze śniegiem i mrozem, po wczesnoletnie temperatury osiągające 10 -14°C.

Po wczorajszej w miarę pogodnej aurze, dzisiaj oczekiwać możemy pochmurnej, a krótkotrwałymi przejaśnieniami i słabymi opadami deszczu, na północnym wschodzie deszczu ze śniegiem, pogody. Powieje silny wiatr początkowo południowy, zmieniający się na południowo zachodni, w porywach do 50-70 km/h, nad morzem i górach rzędu 100 km/h. Po nocnych spadkach temperatura szybko wzrośnie do 5-7°C na północnym wschodzie, do 10°C w centrum i na zachodzie oraz 12-14°C na południu kraju. Południowy wiatr tylko nieznacznie obniży temperaturę odczuwalną.

Na północ od 45 równoleżnika, od Morza Barentsa po Labrador zalega strefa wieloośrodkowych niżów, których strefy zachmurzenia są dobrze widoczne na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair a strefy bardziej rozbudowanego pionowo zachmurzenie frontowego i opadów na zobrazowaniach radarowych Eumetnet: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .
Jedna ze stref frontowych już od wczorajszego popołudnia nasuwała się od zachodu, początkowo tylko w postaci chmur piętra wysokiego, później zachmurzenia charakterystycznego dla frontu ciepłego lub okluzji ze słabymi opadami. Kolejna, z intensywniejszymi opadami dzisiaj w dzień przetoczy się nad nami na wschód. Niż znad Skanii przemieszczając się na północny wschód obejmować będzie pogłębiającą się zatoką obszar naszego kraju, wzrastać będzie gradient ciśnienia, tym samym wspomniana wyżej prędkość i porywistość wiatru.

Na dwa dni, dzisiaj i jutro znajdziemy się w ciepłym wycinku niżu, w obszarze wyraźnej adwekcji ciepła z południa zauważalnej na poziomie 850 hPa na mapach ECMWF charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202303130000&projection=opencharts_europe&valid_time=202303130600 . Tak wysokie temperatury zawdzięczamy więc właśnie nie tylko czynnikowi adwekcyjnemu, lecz na południu również możliwemu efektowi fenowemu.

Jutro podobny charakter pogody, może nawet nieco cieplej, ciepło jak na połowę marca, od środy kilkudniowe ochłodzenie w okolice +0°C, w drugiej połowie tygodnia ponownie będzie cieplej.

Ryszard Klejnowski

13 marca, poniedziałek, 72 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł