Komentarz synoptyka: 2023-03-14

W poniedziałek Polska znajdowała się w zasięgu zatoki niżowej związanej z układem niskiego ciśnienia o imieniu „FLURIN”, którego ośrodek z ciśnieniem 966 hPa, znajdował się jeszcze o godzinie 18 UTC (19:00 czasu lokalnego) nad obszarem Skandynawii. Niż znajdował się w fazie cyklogenezy, czyli w stadium pogłębiania i okludowania. Dodatkowo przez obszar kraju przemieszczał się ciepły front atmosferyczny, który związany był ze wspomnianym układem niżowym, a swoją obecność wyrażał głównie przez opady deszczu oraz mżawki o charakterze ciągłym i zmiennym natężeniu. Zachodnia część Europy oraz Polska znalazły się w ciepłym sektorze niżu, między ciepłym frontem na wschodzie a chłodnym na zachodzie Europy. W drugiej części nocy głęboki układ niskiego ciśnienia przemieścił się znad Skandynawii nad Szwecję z kierunku południowo zachodniego zaczęło napływać ciepłe powietrze zwrotnikowego o cechach morskich. wetter3.de/Archiv/UKMet/23031318_UKMet_Analyse.gif

Dziś w ciągu dzisiejszego dnia nadal pogodę kształtować będzie „FLURIN” i przemieszczał się będzie w kierunku północno wschodnim nad obszar Zatoki Botnickiej. wetter3.de/Archiv/DWD/23031400_DWD_Analyse.gif Układ wraz z wędrówką nad Zatoki Fińskiej nad północno wschodnią część Finlandii będzie ulegał procesowi wypełniania. W godzinach okołopołudniowych rozpocznie się proces cyklogenezy i utworzenia na froncie ośrodka niżowego nad obszarem Południowej Szwecji, który zacznie się pogłębiać wetter3.de/Fax/00_DWD_Boden+36-27531.gif . Późnym popołudniem i wieczorem przez obszar kraj przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny, na którym miejscami pojawią się silniejsze porywy wiatru, oraz nie wykluczone głównie na północnym zachodzie i północy kraju również pojedyncze burze. Podczas przechodzenia frontu , porywy wiatru mogą przekraczać lokalnie 75 - 80 km/h. W górach na terenach podgórskich i górskich halny, do 100 km/h. Samym burzom towarzyszyć będą punktowo silne opady deszczu i niewykluczony również drobny i niewielki grad. Szansa powstania burz jest mała jednak nie można jej wykluczyć do zera.

W ciągu dnia zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu; na północnym zachodzie tak, że możliwe pojedyncze słabe burze. W Tatrach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 8 stopni w rejonach podgórskich Karpat, do 12 stopni w centrum, do 15 stopni na południu; obszar znajdujący się w oddziaływaniu efektu fenowego notować może 16 – 18 stopni Celsjusza. Wiatr umiarkowany, w linii brzegowej dość silny, rano na południu silny, południowo-zachodni i południowy. Na zachodzie, Lubelszczyźnie i Przedgórzu Sudeckim porywy wiatru do 70 km/h, na Pogórzu Karpackim do 100 km/h, w Sudetach do 110 km/h oraz w Karpatach do 120 km/h, stopniowo słabnące.

W kolejnych godzinach wieczornych i nocnych z wtorku na środę wraz z wypełnianiem i przemieszczaniem się niżu na północny wschód Europy, z południowego zachodu zacznie nasuwać się klin wyżu związany z układem wysokiego ciśnienia z ośrodkiem nad Półwyspem Iberyjskim i powoli wędrować będzie w kierunku północno wschodnim nad obszar Francji i Niemiec. Dodatkowo znad Morza Północnego przez Cieśninę Skagerrak po południowy Bałtyk wędrować będzie wtórny układ niskiego ciśnienia ulegający wypełnianiu. Z kolei w nocy ze środy na czwartek, ośrodek wyżowy przemieści się znad południowych Niemiec nad obszar Czech i dalej wędrować będzie w kierunku północno wschodnim.

WYJAŚNIENIE: Cyklogeneza – proces powstania niżu barycznego. Powstający znaczny kontrast termiczny dzięki adwekcji ciepłego lub chłodnego powietrza z innych obszarów.

Dawid Gackowski, 14 marca 2023; 06:30

Udostępnij artykuł