Komentarz synoptyka: 2023-03-15

Dwudniowe ocieplenie spowodowane adwekcją ciepłego powietrza pochodzenia zwrotnikowego od południowego zachodu i południa, z kilkunastu stopniową temperaturą nie tylko w porze dziennej, ale także w porze nocnej, właśnie dobiega końca nad dzielnicami wschodnimi. Front chłodny, za którym od zachodu napływa zdecydowanie chłodniejsze powietrze polarne z temperaturą na małym plusie, a przy większych, nocnych rozpogodzeniach w zachodniej strefie przygranicznej, już schodzącą nieco poniżej zera, powoli opuszcza nasze dzielnice wschodnie. Natomiast rozległa strefa zachmurzenia frontowego nadal przykrywa znaczne obszary kraju, a zachodnia jej krawędź biegnie od Dolnego Śląska po Żuławy, co doskonale odzwierciedlone jest na satelitarnych obrazach zachmurzenia w barwach, Czeskiej Służby Hydrometeorologicznej, dostępne pod adresem (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ). Dalszy jej ruch w kierunku wschodnim jest mocno spowolniony przez wyż z pogranicza ukraińsko-rosyjskiego, blokujący strefową cyrkulację atmosfery. Natomiast, po zachodniej stronie trwa adwekcja zimnego powietrza zaciąganego z wysokich szerokości geograficznych przez Morze Norweskie i Morze Północne nad Niemcy, Szwajcarię, Czechy i Austrię, a po przekroczeniu Alp, już mocno przetransformowane nad Italię z przyległościami.

To w swobodnej troposferze, a w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej, trwa kompensacja ciśnienia, w tempie od około 2, 4 hPa/3 godz. do nawet 5, 6 hPa/3 godz. Wiatr z sektora zachodniego słaby i umiarkowany, na wschodzie kraju jeszcze porywisty, w porywach dochodzący do 10, 15 m/s, tylko w kotlinach sudeckich jeszcze bezwietrznie. Na wschodzie kraju nadal utrzymują się słabe opady deszczu, a w Tatrach i na Podtatrzu opady mokrego śniegu, natomiast w pasie wybrzeża lokalnie pojawia się przelotny deszcz.

To mamy o poranku, a w ciągu dnia kontynuowany będzie proces rozbudowy i umacniania się wyżu obecnie lokującego się nad Półwyspem Iberyjskim i przylegającymi do niego akwenami Atlantyku, który klinem wychodzącym na północ sięga po Wyspy Brytyjskie i nawiązuje kontakt z wyżem znad Grenlandii (www.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/evropa/synopticka-situace ). Umacniając się, będzie kierował się nad południowe Niemcy i Czechy, a jutro w ciągu dnia także nad nasz Śląsk. W tym czasie, powoli wypierane będzie na wschód wspomniane opadowe zachmurzenie frontowe. Natomiast w świeżym powietrzu o znacznym potencjale chwiejności, z powodzeniem rozwijać się będzie konwekcja dynamiczna i spodziewane są przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, głównie w pasie wybrzeża i na Pomorzu z tendencją do przesuwania się nad Warmię i Mazury, a w godzinach popołudniowych także nad całym naszym zachodem, z tendencją do przesuwania się w głąb kraju. W nocy wyraźnie słabnące z tendencją do przechodzenia w opady mokrego śniegu, już w dzielnicach centralnych i nad Pomorzem środkowym i Gdańskim. Temperatura w najcieplejsze porze dnia, przeważnie na poziomie 4, 5 stopni, w obszarach występowania opadów nieco niższa, w górach, w zależności od wyniesienia na małym plusie lub na małym minusie. Wiatr z sektora zachodniego umiarkowany i dość silny, w godzinach popołudniowych, na zachodzie kraju, podczas przechodzenia opadowych chmur Cb, porywisty, w porywach dochodzący do około 20 m/s.

Nocą wyraźne słabnięcie i zanikanie wspomnianych opadów, tylko w pasie wybrzeża nie tracące aktywności. Temperatura na małym plusie i na małym minusie, warunkowana obecnością zachmurzenia utrzyma się na małym plusie, natomiast podczas dłuższych rozpogodzeń przechodząca nieco w dół poniżej zera. Wiatr wyraźnie słabnący wraz ze słabnięciem i zanikaniem konwekcji, nadal z sektora zachodniego.

Jutro powoli postępować będzie przekształcanie się pola ciśnienia, gdzie główną role pełnić będzie wspomniany, mobilny wyż wykazujący tendencję do przesuwania się nad nasz południowy wschód, a klinem wychodzący w kierunku północnym. Stopniowo ulegać będzie zmiana kierunku wiatru zachodniego na południowo zachodni do południowego, a pojutrze cały obszar kraju znajdzie się po jego zachodnie stronie. Jednak zanim to nastąpi to poprzedzająca noc z lekkim mrozem już nad niemal całym obszarem kraju.


Ryszard Olędzki,

15 marca 2023r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł