Komentarz synoptyka: 2023-03-16

Po paru dniach dynamicznej pogody, podczas często przesuwających się od zachodu na wschód zatok niżowych prowadzących aktywne fronty atmosferyczne, od wczorajszego dnia, po zmianie naturalnego okresu synoptycznego, mamy wyraźne uspokojenie w atmosferze, ale też mocno odczuwalne ochłodzenie. Miejsce ciepłego powietrza pochodzenia zwrotnikowego z temperaturami na poziomie kilkunastu stopni, zajmowało wyraźnie chłodniejsze powietrze polarne zaciągane znad Morza Norweskiego, które przez Morze Północne i Niemcy „rozlewało się” nad nasz kraj, temperatura w najcieplejszej porze dnia sięgnęła 4, 6 stopni, a lokalnie zaledwie 1, 2 stopnie. Nocą, przy braku istotnego zachmurzenia oraz słabego wiatru, a miejscami nawet ciszy wiatrowej, temperatura zeszła w dół poniżej zera do -2, -4 stopni, a lokalnie nawet do -5 stopni na lotnisku Szymany i -6 stopni też na lotnisku, w Łodzi, przy gruncie jeszcze niższa. Temperatura na małym plusie utrzymała się tylko w pasie wybrzeża, a około zera na południowym wschodzie, od Lubelszczyzny po Podkarpacie, pod pełnym zachmurzeniem.

Przed nami kolejny rześki dzień, ale już z nieco wyższą temperaturą aniżeli wczoraj. Na zachodzie kraju dochodzącą w najcieplejszej porze dnia do około 8, 9 stopni, a na Ziemi Lubuskiej możliwe nawet 10 stopni. W dzielnicach centralnych około 7, 8 stopni, przy braku zachmurzenia lub małym zachmurzeniem kłębiastym (Cu hum). Wyraźnie chłodniej w pasie północnym, od Pomorza Środkowego po Suwalszczyznę i Podlasie, około 4, 6 stopni. Tutaj, w ciągu dnia pod dużym i pełnym zachmurzeniem, będącym w orbicie niewielkiego niżu przetaczającego się nad południowym Bałtykiem od zachodu na wschód, z tendencją do powolnego wypełniania się zimnym powietrzem. Prowadzić on będzie słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem, lokalnie na wyniesieniach terenowych także możliwe są opady śniegu. Mniej więcej, temperatura na tym samym poziomie (4, 6 stopni) także w Karpatach, głównie z powodu znacznego wyniesienia terenu ponad poziom morza. W wyższych partiach gór już wyraźnie na minusie.

W porze nocnej, umacniający się wyż przesuwać się będzie na wschód i stopniowo od zachodu zmieniać się będzie przepływ powietrza na południowy i południowo wschodni. W dzielnicach zachodnich temperatura utrzyma się na małym plusie. Na pozostałym obszarze kraju, będącym jeszcze po wschodniej, chłodnej stronie wyżu i jego centrum, nadal lekki mróz, czemu sprzyjać będzie bezchmurne niebo i brak wiatru. W tej sytuacji możliwe jest formowanie się mgieł radiacyjnych i niskich chmur warstwowych (Stratus).

Jutro, kiedy to wyż przesunie swoje centrum na wschód od nas, a my znajdziemy się po jego zachodniej, ciepłej stronie, szeroko otworzy się droga dla ciepłego powietrza zaciąganego prosto od południa. Fala ciepłego powietrza z temperaturą 10-ciu stopni, a może i nieco wyższą obejmie Dolny Śląsk oraz Ziemię Lubuską. Natomiast wschód kraju, a zwłaszcza północny wschód, pozostanie w wyraźnie chłodniejszym powietrzu, nanoszonym przez wiatr południowo wschodni znad Ukrainy i Białorusi, tutaj temperatura na małym plusie. Natomiast nocą spodziewane są spadki temperatury poniżej zera.

W dalszej perspektywie czasowej, rozkład ciśnienia i pola geopotencjału nie będzie się istotnie zmieniał. Na wschodzie, od Bałkanów po zachodnią i centralną Rosją europejską utrzymywać się będzie rozległy obszar wysokiego ciśnienia. Natomiast północny Atlantyk nadal pozostawać będzie pod wpływem ośrodków niżowych. Od południa napływać będzie ciepłe i suche powietrze, sprzyjające wyparowywaniu wilgoci z podłoża i jeżeli taki stan utrzyma się przez dłuższy czas, to niewykluczona jest susza, bardzo niekorzystna dla rozwijającej się przyrody po okresie zimowym.


Ryszard Olędzki,

16 marca 2023r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł