Komentarz synoptyka: 2023-03-17

Wszelkie znaki na niebie i mapach synoptycznych wskazują, że wiosna astronomiczna stała się rzeczywistością nie tylko w kalendarzu, lecz również w naturze. Od wczoraj obserwujemy coraz bardziej przypominającą wiosnę aurę, słoneczna i na ogół bez opadów Podobnie dzisiaj możemy oczekiwać słonecznej pogody na przeważającym obszarze kraju, większe zachmurzenie z możliwością słabych opadów deszczu wystąpi na północnym zachodzie Po nocnych spadkach temperatury na wschodzie, miejscami do -5/-7°C w dzień temperatura wzrośnie do 5-7°C na północnym wschodzie i 13-15°C na Dolnym Śląsku, we wschodniej połowie kraju zanikać będą nocne mgły i zamglenia, miejscami mgła może zamarzać, stwarzając zagrożenie dla ruchu pieszego i drogowego. Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków południowych.

Pogodę w naszym regionie i nad kontynentem kształtują i w najbliższych dniach będzie podobnie, dwa układy baryczne. Na wschodzie, od Półwyspu Kola, przez Białoruś, po Bałkany i Sycylię zalega elipsoidalny w kształcie wyż z ciśnieniem w centrum w rejonie Zatoki Fińskiej rzędu 1025 hPa. Nad Atlantykiem, na zachód od Wysp Brytyjskich zalega dojrzały w swej strukturze zachmurzenia niż z ciśnieniem w centrum rzędu 985 hPa, powoli przemieszczający się na północny wschód. Oba układy rozdziela układ frontów związany z wtórnym niżem w zatoce niżu głównego, który przemieszcza się na północny wschód, wzdłuż zachodniej krawędzi Półwyspu Skandynawskiego. Pofalowany front chłodny rozciąga się południkowo od Skandynawii, przez Francję, po Półwysep Iberyjski i dalej w rejon Wysp Kanaryjskich. Struktury zachmurzenia niżów i frontów z nimi związanych możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/visual oraz zobrazowaniach radarowych z systemu Eumetnet www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .

Zachmurzenie górnego piętra związane z frontem ciepłym tego układu już od wczorajszego popołudnia nadciągało nad zachodnie obszary kraju, dzisiaj rano jest widoczne już nad niemal całą zachodnią jego połową oraz Bałtykiem i północą kraju. Taka konfiguracja układów barycznych generuje południowo wschodni napływ masy powietrza. Możemy to obserwować na naszych prognostycznych mapkach temperatury i linii prądu www.meteo.pl/um/php/pict_show.php?cat=1&time=1 . Wyraźna jest adwekcja chłodu nad wschodnie regiony, czego objawem były ujemne temperatury, ochłodzeniu sprzyjało nocne wychłodzenie przy bezchmurnym niebie; na zachodzie wychłodzeniu przeszkodziło wysokie i średnie zachmurzenia frontu ciepłego. Jednocześnie nad południowo zachodnie regiony nasuwa się cieplejsza masa powietrza. Najbliższa noc i jutrzejszy dzień z podobnym typem pogody, nocne spadki temperatury poniżej zera na wschodzie kraju, w dzień rozpogodzenia, na zachodzie i północy zachmurzenie umiarkowane i duże, lecz na ogół bez opadów. Następne dni tygodnia z niewielką tendencją wzrostu temperatury maksymalnej i powolnym spadkiem ciśnienia.

Zapowiada się, że astronomiczna wiosna nadchodzi w dobrym stylu, podobnie jak najbliższy weekend.

Ryszard Klejnowski

17 marca, piątek, 76 dzień 2023 roku; 7:30


Udostępnij artykuł