Komentarz synoptyka: 2023-03-18

Weekendowa pogoda w niemal cały kraju sprzyjać będzie wypoczynkowi na „świeżym powietrzu”, o ile nie zostanie ono skażone zanieczyszczeniami gazowymi i pyłowymi; warto to sprawdzić w raportach o aktualnej i prognozowanej jakości powietrza, jak na przykład w Krakowie smogmap.pl/krakow/ . Przeważać będzie dzisiaj i jutro na ogół słoneczna pogoda, promienie słoneczne będzie nieco osłabione przez niezbyt gęste chmury wysokiego i średniego zachmurzenia, na Pomorzu Zachodnim gęstniejące chmury związane z frontem ciepłym Zapowiadane i prognozowane przez modele powolne ocieplenie właśnie obserwujemy, minionej nocy tylko w niewielu miejscach na wschodzie zanotowano spadki temperatury poniżej zera stopni, z jednej strony na skutek adwekcji cieplejszego powietrza polarno morskiego z południowego zachodu, z drugiej zachmurzenie, które ograniczało nocne wypromieniowanie. W dzień temperatura osiągnie około 10°C na północnym wschodzie i północy, 13-15°na południowym zachodzie. Najbliższa noc już bez ujemnych temperatur, z wyjątkiem gór, na wschodzie jeszcze możliwe przygruntowe przymrozki, w dzień cieplej niż dzisiaj. Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z południa.

Podobnie jak od kilku dni pogodę na d kontynentem i przyległościami kształtują dwa główne układy baryczne. Elipsoidalny wyż z centrum nad Rosją obejmuje swoim zasięgiem obszar od Morza Barentsa po Bałkany, ustępuje powoli znad wschodnich obszarów naszego kraju na wschód. Nad zachodnią częścią kontynentu i Atlantykiem panuje dwuośrodkowy niż, z głównym, słabnącym centrum nad Szkocją i aktywniejszym ośrodkiem na Morzem Norweskim i Półwyspem Skandynawskim.

Układy ten rozdziela szeroka, mało aktywna strefa frontowa związana z ośrodkiem nad Skandynawią, przebiegająca dzisiaj rano od Zatoki Botnickiej, przez Niemcy, Francje po Morze Śródziemne i kraje Maghrebu. Nad Pomorzem Zachodnim i Bałtykiem obserwujemy zachmurzenia związane z frontem ciepłym tego układu, tam też możliwe są dzisiaj i jutro słabe opady deszczu. Zachmurzenie niżu i frontów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair i radarowych www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .

Podobna sytuacja baryczna i układ frontów utrzyma się jutro, słabnąc jednak będzie gradient ciśnienia, tym samym prędkość i porywistość wiatru, rozmywać się będzie front ciepły. W poniedziałek zmiana sytuacji barycznej – od zachodu nasuwać się będzie zatoka niżowa z frontem chłodnym – z dużym zachmurzeniem, przelotnymi opadami deszczu, zanotujemy kilkustopniowy spadek temperatury. Zjawiska te pojawią się nad Pomorzem Zachodnim już jutro, pozostał część kraju cieszyć się jeszcze w niedzielę pogodną aurą.

Pierwsza polowa przyszłego tygodnia będzie nieco chłodniejsza z opadami deszczu, druga już w pełni wiosenna, z temperatura nawet 19-20°C. Dla lepszego zrozumienia przebiegu procesów atmosferycznych i pogody warto analizować mapy prognostyczne topografii i temperatury w środkowej troposferze, np. 500 i 850 hPa. Jako przykład mogą służyć napy ECMWF charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202303180000&projection=opencharts_europe&valid_time=202303180000 z charakterystycznym układem Ω.

Ryszard Klejnowski

18 marca, sobota, 77 dzień 2023 roku; 7:20

Udostępnij artykuł