Komentarz synoptyka: 2023-03-19

W sobotę układ wysokiego ciśnienia znad Europy środkowo wschodniej powoli przemieszczał się w kierunku północno wschodnim. W nocy ośrodek dotarł nad zachodnią Rosję. Wyż w dalszym ciągu swym klinem sięga aż nad obszar Półwyspu Bałkańskiego. Układ niskiego ciśnienia z ośrodkiem nad Atlantykiem (na północ od Irlandii), nastąpiła przebudowa pola barycznego i termicznego. Na froncie okluzji zalegającym nad Morzem Północnym i nad Wielką Brytanią doszło do deformacji falowej. wetter3.de/Archiv/UKMet/23031818_UKMet_Analyse.gif

W przedniej części deformacji zaznaczył się front ciepły, a z kolei w tylnej front chłodny. Szczyt fali znajdował się nad Wielką Brytanią. Rozległa zatoka, w której zalegał front chłodny, rozciągająca się od punktu okluzji, aż po Europę Zachodnią, w obszarze punktu okluzji uległa fragmentami frontolizie. Pozostały obszar zatoki uległ deformacji falowej z wyodrębnionym odcinkiem frontu ciepłego, chłodnego i okluzji ciepłej. Nad Atlantykiem, na północ od wyżu, zalegał niż, który jest w stadium okludowania. Dziś w punkcie okluzji doszło do utworzenia układu niskiego ciśnienia, który będzie się pogłębiał.

Dziś w niedzielę wschodnia część kraju znajduje się w zasięgu klina wyżu znad zachodniej Rosji, od północnego zachodu do nasuwa się do Polski zatoka niżowa związana, z którego niżem ośrodek znajduje się nad Morzem Północnym, front ciepły ułożony równoleżnikowo od Morza Norweskiego przez Bałtyk po północno-wschodnią część Finlandii ulega rozmyciu. W ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju dominować będzie zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane, bez opadów, tylko na północnym zachodzie umiarkowane do dużego oraz lokalnie możliwe opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 11 do 12 stopni na północnym wschodzie do 14 – 15 stopni Celsjusza na zachodzie kraju. Wiatr słaby z kierunku południowego, o średniej prędkości od 10 do 20 km/h.

W nocy z niedzieli na poniedziałek nastąpi, zmiana cyrkulacji od północnego zachodu nasuwać się będzie zatoka niżowa, w której utworzy się wtórny ośrodek niżowy wraz z chłodnym frontem atmosferycznym, który swoją obecność zaznaczać będzie głównie poprzez duże zachmurzenie, oraz przelotnymi opadami deszczu, dodatkowo należy spodziewać się spadku temperatury.

Kolejne dni nowego tygodnia zapowiadają, się z delikatnie niższą temperaturą dodatkowo występować będą opady deszczu. Pod koniec tygodnia według obecnych wyliczeń modeli numerycznych sytuacja ulegnie zmianie i znów powrócą temperatury wiosenne od 16 stopni do 18 – 20 stopni Celsjusza.


Dawid Gackowski, 19 marca 2023r.; 05:47

Udostępnij artykuł