Komentarz synoptyka: 2023-03-20

Dzisiaj, o godzinie 22:24 rozpocznie się astronomiczna wiosna, Słońce przechodzi punkt Barana, na półkuli południowej rozpoczyna się astronomiczna jesień. Ostatni weekend zimy był prawdziwie wiosenny, pogodny i ciepły, pierwszym dniom astronomicznej wiosny towarzyszyć będą chmury i opady Dzisiaj w całym kraju przeważać będzie duże zachmurzenie z przejaśnieniami, najpogodniej będzie na południowym wschodzie, lecz i tam w ciągu dnia dotrze strefa dużego zachmurzenia. W strefie przemieszczającego się na wschód frontu okluzji ciepłej występują słabe opady deszczu lub mżawki.

Aktualne położenie stref opadów możemy obserwować na zobrazowaniach radarowych awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . Nie stanowią jednolitej strefy, są rozproszone tak, że trudno prognozować ich dokładną lokalizację. Temperatura w ciągu dnia wzrośnie do 10-12°C na północy i 14-16°na południowym wschodzie. Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z południowego zachodu i zachodu, w strefie frontu może być silniejszy.

Wyż, który w ostatnich dniach zapewniał nam pogodną aurę ustąpił już daleko na wschód. Na jego miejsce nasuwa się zatoka związania z niżem nad północą Półwyspu Skandynawskiego z mało aktywnym frontem okluzji. Jego położenie możemy obserwować na zobrazowaniach radarowych z sieci Eumtnet: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Drugi, wyraźniejszy, bardziej aktywny front chłodny obserwujemy aktualnie nad Niemcami, dotrze jutro wieczorem do zachodnich naszych granic, by nocą i we środę dostarczyć nowej porcji opadów, niezbędnych dla pobudzenia wiosennej wegetacji. Po kilku chłodniejszych dniach, druga połowa tygodnia powinna być znacznie cieplejsza, lecz ostatnie dni marca mogą nas nieco zmrozić.

Takie przebieg pogody w najbliższych dniach kształtowany jest przez procesy atmosferyczne zachodzące w całym przekroju atmosfery, szczególnie w środkowej troposferze, na poziomie 500 hPa. Na prognostycznych mapach ECMWF tego poziomu możemy obserwować jak klin w polu geopotencjału 500 hPa nasuwa się od wtorku nad nasz obszar przenosząc po zachodniej krawędzi cieplejsze masy powietrza polarnego morskiego. Jednocześnie widzimy, jak w następnych terminach prognostycznych rozbudowuje się nad północą kontynentu i Atlantykiem aż po Labrador rozległy niż, z którym związana będzie większa dynamika procesów pogodowych, w tym intensywniejszych opadów charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202303191200&projection=opencharts_europe&valid_time=202303220000 .

Przejawy tej cyklogenetycznej aktywności nad Atlantykiem obserwujemy na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair w postaci „czap” chmurowych kolejnych niżów w strefie między Morzem Norweskim, Islandią i Labradorem. Atlantycka „kuchnia pogodowa” przygotowuje nam dynamiczny, wiosenny przebieg pogody.

Ryszard Klejnowski

20 marca, poniedziałek, 79 dzień 2023 roku; 7:00

Udostępnij artykuł