Komentarz synoptyka: 2023-03-21

Pierwsze dni astronomicznej i kalendarzowej wiosny upływają pod znakiem pochmurnej i deszczowej pogody, z przejaśnieniami na południu i umiarkowanie ciepłej, z temperaturą 8-12°C. Słaby lub umiarkowany wiatr z kierunków zachodnich nie będzie zbytnio obniżać temperatury odczuwalnej, wieczorem i w nocy będzie zmieniał kierunek na południowy Napływać będzie wilgotne powietrze znad Atlantyku, od jutra nieco cieplejsze znad południowo zachodniej części kontynentu Duża wilgotność powietrza oraz słaby wiatr w klinie wyżowym rozbudowującym się za frontem chłodnym sprzyjają powstawaniu mgły i zamglenia, które zanikać będą w ciągu dnia Najbliższa noc również mglista.

Trwa wielkoskalowa przebudowa cyrkulacji atmosfery nad kontynentem i Atlantykiem w kierunku utrwalenia strefowej cyrkulacji zachodniej z południkowym odchyleniem. Zatoka niżowa z frontem chłodnym, który wczoraj i jeszcze dzisiaj obfituje w słabe opady deszczu na południowym zachodzie przemieszcza się na wschód. Za nią na krótko wyrasta klin wyżowy związany z mało gradientową strefa podwyższonego ciśnienia na południu kontynentu.

Nad Wyspami Brytyjskimi i Morzem Północnym obserwujemy na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair szeroką strefę zachmurzenia kolejnego układu frontowego związanego z quasi stacjonarnym niżem między Islandią i Labradorem. Za nią podąża następna, obserwujemy wzrost dynamiki procesów atmosferycznych, charakterystycznej dla tej pory roku. Układ frontowy nad Wyspami Brytyjskimi możemy obserwować również na mapach radarowych Eumetnet: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ a zanikające opady nad naszym obszarem na zobrazowaniach w systemu POLRAD: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . Niestety nie rozlokowano jeszcze radarów meteorologicznych na Atlantyku, możemy polegać tylko na danych satelitarnych.

Konsekwencją przebudowy pól ciśnienia i geopotencjału w troposferze będzie utworzenie rozległej, od Morza Barentsa, przez Skandynawię, Islandię po Labrador, strefy niżowej z wieloma ośrodkami wtórnymi. Związane z nimi kolejne układy frontowe będą wędrować, zgodnie z kierunkiem strumienia wiodącego w kierunku wschodnim. Ponieważ kolejne w serii niżów powstają nieco na południe od swoich poprzedników, cała strefa niżowa przyjmować będzie południkowe pochylenia. Efektem tego będzie zmieniający się na południkowy kierunek napływu mas powietrza nad nasz region, dzięki czemu w drugiej połowie tygodnia możemy oczekiwać wzrostu temperatury nawet do 18-20°C.

Bywa też, że wszystko co dobre, rychło się kończy. I tak w dalszej perspektywie, jak przewidują modele m.in. ECMWF przemieszczanie się południkowo rozciągniętej strefy niżowej na wschód spowoduje, że po jej zachodniej stronie napływać będzie chłodne, arktyczne powietrze. Ostatni więc tydzień marca będzie coraz chłodniejszy, na przełomie marca i kwietni musimy liczyć się ze spadkami temperatury w okolice i poniżej 0°C. Lecz pamiętamy, że natura nie zawsze podąża szlakami wyznaczonymi jej przez modele matematyczne.

Ryszard Klejnowski

21 marca, wtorek, 80 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł