Komentarz synoptyka: 2023-03-27

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami dzisiaj na kilka dni musimy rozstać się z ciepłą i pogodną wiosną i powrócić do zimowych klimatów. Przelotne opady deszczu, które występowały w sobotę i niedzielę przechodzić będą w opady deszczu ze śniegiem, w górach śniegu, jutro w całym kraju śniegu Intensywniejszych opadów możemy oczekiwać na południu kraju, głównie w górach Temperatura powoli, lecz systematycznie będzie spadać, najchłodniej będzie na północy, gdzie temperatura maksymalna tylko o kilka stopni Celsjusza będzie wyższa od zera, najcieplej na południu, z temperaturą 5-7°C. Wiatr powieje z kierunków północnych, może być porywisty, do 50-70 km/h.

Przyczyną tak gwałtownej zmiany wiosennej aury na niemal zimową jest omawiana we wczorajszym komentarzu zmiana konfiguracji pól ciśnienia i geopotencjału w środkowej troposferze. Nad Europa dominują kształtując przebieg procesów pogodowych dwa niże - niż nad Skandynawią, w rejonie Zatoki Botnickiej i drugi nad Węgrami tworzą rozległe pole obniżonego ciśnienia nad wschodnimi obszarami kontynentu. Wykazują tendencję do cyklonalnego obrotu wokół głównej osi łączącej oba niże. Za chłodnym frontem niżu skandynawskiego napływa chłodne powietrze polarne ze słabymi przelotnymi opadami deszczu przechodzące w opady śnieguł z deszczem i śniegu, które stanowić mogą utrudnienia w ruchu drogowym – gołoledź i śliskość pośniegową. Z ciepłym fragmentem niżu węgierskiego związane są opady deszczu na południu kraju. W miarę jak niż ten będzie przemieszczać się na północny wschód, opady deszczu na południu przechodzić będą w opady śniegu.

Zachodnią część kontynentu i Wyspy Brytyjskie obejmuje wyż, sięgający klinem nad zachodnie rejony naszego kraju, rozbudowujący się w miarę postępowania na południowy wschód frontu chłodnego. Taka konfiguracja układów barycznych sprzyja napływowi chłodnej polarnego masy powietrza z regionów północnym. O intensywności napływu i temperaturze tej masy świadczą obserwowane na zdjęciach satelitarnych komórkowe struktury zachmurzenia nad Morzem Północnym i Norweskim pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair oraz zobrazowaniach radarowych Eumetnet www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .

Jutro podobny charakter pogody, w nocy znaczne spadki temperatury poniżej zera, od środy ponownie będzie wzrastać temperatura do dwucyfrowym wartości, by w weekend osiągnąć nawet 15°C.

Ryszard Klejnowski

27 marca, poniedziałek, 86 dzień 2023 roku; 7:30

Udostępnij artykuł