Komentarz synoptyka: 2023-03-29

Sytuacja synoptyczna nie ulega zmianom, dalej dwa zasadnicze układy ciśnienia są istotne dla Europy środkowej - rozległy niż obejmującym prawie cały północny Atlantyk oraz na wschodzie zatoka z zespołem niży, odchodząca na wschód, nad Rosję. Pomiędzy tymi układami rozwinął się niewielki, wędrowny wyż, dzisiaj jego oś klina będzie przechodziła przez Polskę od zachodu na wschód. W jego bezchmurnym obszarze wystąpiły zdecydowane spadki temperatury w nocy, nad ranem w Toruniu, Łodzi, Bielsku-Białej zanotowano poniżej minus 7 stopni, poniżej -4 było na znacznym obszarze centralnej, wschodniej i południowej części kraju.

Od rana nad większością kraju mamy bezchmurne niebo, tak więc silne, marcowe słońce będzie szybko nadrabiało nocne spadki temperatury i w ciągu dnia temperatura szybko dojdzie do 8-10 stopni, a temperatura podłoża może być nawet o 2-3 stopnie większa. Tak będzie nad obszarem kraju na zachód od Wisły, Mazury i wschód Polski jeszcze w chłodniejszej masie powietrza, tam na krańcach wschodnich resztki odchodzących chmur niskich. Natomiast od zachodu już pojawiają się pasma Cirrusów, a także ławice chmur średnich, ale jeszcze nie ograniczą istotnie dopływu ciepła. Jak zwykle najcieplejszym obszarem będzie Dolny Śląsk i południe Wielkopolski, ale spojrzenie na mapy temperatury podłoża pokazuje, że obszary o silniejszej zabudowie (miasta i okolice podmiejskie) także będą miały wyższe temperatury.

Najbliższa noc już bez istotnego spadku temperatury, pełne zachmurzenie szybko wschodzące od zachodu i cieplejsze powietrze płynące pod tym zachmurzeniem nie pozwoli na spadki temperatury, w całym kraju na plusie, na zachodzie nawet plus 5 stopni w ciągu całej nocy. W prognozach naszych modeli numerycznych widać wyraźnie, że czekają nas dwa – trzy dni o napływie łagodnego, morskiego powietrza, niosącym także z potrzebny wiosną deszcz, płynącego prosta drogą znad Francji i Niemiec. Kolejne ochłodzenie związane z przejściem na południe wyżu skandynawskiego szykuje się na niedzielę.

Maciej Ostrowski, 29 marca 2023; 07:40

Udostępnij artykuł