Komentarz synoptyka: 2023-04-04

Europa Środkowa w tym Polska pozostaje w polu wysokiego ciśnienia związanego z układem wyżowym, którego ośrodek ulokowany jest nad wodami Morza Północnego, wyż ten powoli słabnie. Z północnego zachodu napływa chłodna masa powietrza arktycznego o cechach morskich. Na wyższych poziomach atmosfery w warstwie 850 – 550 hPa widoczny jest klin wyżowy sięgający od Atlantyku po północno wschodnią Finlandię po jego zachodniej stronie zalega cieplejsze powietrze polarnomorskie, które skutecznie jest blokowane. Od Morza Barentsa, przez Zatokę Fińską wschodnią część Polski aż po Morze Adriatyckie rozciąga się górna zatoka niskiego ciśnienia, w jej osi ulokowane są ośrodki niżowe, które zaciągają chłodną masę powietrza na wysokości 850 do -12 stopni z kolei na 500 hPa do -32 stopnie.
Poranek chłodny na przeważającym obszarze kraju z temperaturą poniżej zera stopni jedynie nad samym morzem cieplej i tu temperatura wyniosła od +1 do +2,1 stopni Celsjusza.


Obecnie lokalnie na północy oraz południowym zachodzie i południu kraju występują przelotne opady śniegu. W ciągu dnia na północnym zachodzie kraju zachmurzenie małe do umiarkowanego, bez opadów, na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z przejaśnieniami, na północnym wschodzie oraz w górach miejscami przelotne opady śniegu. Wiatr słaby do umiarkowanego z kierunku północnego i północno-wschodniego. Temperatura maksymalna wyniesie od 3 stopni na wschodzie do 6 stopni Celsjusza na północnym zachodzie kraju.

W nocy z wtorku na środę oraz w środę w dalszym ciągu pozostawać będziemy, w polu wysokiego ciśnienia a mobilne ośrodki porozrzucane będą nad Zatoką Biskajską, Morzem Północnym oraz Finlandią, nadal napływać będzie ta sama arktyczna o cechach morskich masa powietrza.

W nocy na południu kraju dominować będzie zachmurzenie umiarkowane, na pozostałym obszarze duże z przejaśnieniami. Miejscami pojawią się przelotne opady śniegu, na północnym zachodzie kraju także śniegu z deszczem. Temperatura minimalna wyniesie od -6 stopni na południu, około -2/-3 stopnie w centrum, do 0 stopni, w linii brzegowej; w regionach podgórskich chłodniej do -8 stopni Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny, z kierunku północno zachodniego i północnego. W górach (Sudety) porywy wiatru do 60 km/h.


Według obecnych prognoz już jutro (środa) nad wschodnim Bałtykiem ulokuje, się płytki ośrodek niskiego ciśnienia wraz z systemem frontów atmosferycznych na północy zaznaczać się będzie front okluzji.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami śniegu, a na północnym zachodzie i zachodzie także deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 2 stopnie gdzieniegdzie na Pomorzu, około 4 stopnie, w centrum i na południu, do 6 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie i Dolnym Śląsku; w rejonach podgórskich Karpat około -1 stopnia Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.


Dawid Gackowski, 4 kwietnia 2023r.; 07:31

Udostępnij artykuł