Komentarz synoptyka: 2023-04-05

Żartowaliśmy w grudniu, że skoro przed Świętami Bożego Narodzenia nie ma śniegu, nie zabraknie go przed Wielkanocą; wskazują na to nasze, i nie tylko nasze modele prognostyczne. Spełnia się przysłowie „Kwiecień plecień bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”, tego możemy się spodziewać dzisiaj i jutro, oraz w kolejne dni bieżącego tygodnia Po na ogół pogodne, mroźnej we wschodniej części kraju nocy, ze spadkami do -5/-7°C w dzień przeważać będzie zmienne zachmurzenie, na północy i północnym wschodzie możliwe słabe opady śniegu Temperatura wzrośnie nie więcej niż do 3°C na Suwalszczyźnie, do 5-7°C n południowym zachodzie, słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków północnych, nie będzie zbytnio zwiększał odczucie i tak dotkliwego chłodu.

Od Półwyspu Kola na północy, przez Polskę, po Półwysep Iberyjski rozciąga się elipsoidalnie układ wyżowy. Północny Atlantyk od Morza Norweskiego, przez Islandię po Labrador obejmowany jest przez pas niżów z pofalowanymi frontami chłodnymi, sięgającym daleko na południe. Nad Morzem Czarnych formuje się aktywny układ niżowy, przemieszczający się na północny zachód, zmierzając przez Ukrainę nad nasz południowy wschód. Układy te możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych, najlepiej z włączoną opcją KM, pokazująca jak wysoko sięga zachmurzenie, co pośrednio świadczy o ich aktywności pl.sat24.com/pl/eu/km .

Prognostyczne mapy pokazują powolne wycofywanie się na zachód wału wysokiego ciśnienia i nasuwanie się jutro od południowego wschodu zatoki wspomnianego niżu czarnomorskiego. Wzrastać będzie gradient ciśnienia, a więc też prędkość i porywistość wiatru, skręcającego na północny zachód. Pierwsze opady śniegu pojawiać się będą już w nocy w Bieszczadach i na Podkarpaciu. Ponieważ niż ten, rodowodem znad względnie ciepłych wód Morza Czarnego niesie ze sobą spory zasób wilgoci, opady mogą być miejscami intensywne. W ciągu dnia opady obejmować będą cały wschód kraju, przemieszczając się na zachód w postaci śniegu, śniegu z deszczem i deszczu. W piątek już w całym kraju pochmurnie, deszczowo i mgliście. O ile parametr PW (precipitation water) dla Legionowa wynosi około 3 mm, w Rostowie nad Donem około 16 mm.

Model prognozuje dość nietypowy rozkład temperatury w kraju, począwszy od jutra. W południowej połowie kraju opadom śniegu, później śniegu z deszczem towarzyszyć będzie temperatura w okolicach 0°C, podobnie w piątek. Stwarzać to będzie poważne zagrożenia w ruchu drogowym, szczególnie że będzie to okres przedświątecznych podróży. Na pozostałym obszarze kraju temperatura będzie wzrastać do około 10°C, również przy opadach deszczu. Przyczynę takiej sytuacji można znaleźć na mapkach prognostycznych temperatury i linii prądu: zassane za frontem chłodnym zimne powietrze z północy, zostaje odcięte frontem ciepłym od północnego wschodu, pozostając nad południowymi obszarami kraju. W sobotę, niedzielę i następne dni przyszłego tygodnia całym kraju zapanują wiosenne wartości temperatury.

Ryszard Klejnowski

5 kwietnia, środa, 95 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł