Komentarz synoptyka: 2023-04-06

Przed nami przygotowania do Świat Wielkiej Nocy, z niepokojem i zainteresowaniem spoglądamy na mapy i wykresy z prognostycznych modeli meteorologicznych. Wynika z nich, że Święta i poprzedzające jej dni będą pochmurne i mokre, głównie ze słabym deszczem, w górach śniegiem i wzrastającą z dnia na dzień temperaturą, oc zimowej po prawdziwie wiosenną,

Dzisiaj w zachodnich i centralnych regionach kraju przeważać będzie umiarkowane zachmurzenie, bez opadów, wzrastające w ciągu dnia do dużego, ze słabymi opadami śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu, miejscami marznącemu. We wschodnich rejonach, już od rana przybywać będzie gęstnących chmur frontowych z opadami początkowo śniegu, głównie w górach i w centrum, przechodzące w opady deszczu, deszczu ze śniegiem i miejscami marznącego deszczu. Do wieczora i poranka jutrzejszego dnia opady obejma już obszar całego kraju. Po miejscami mroźnej nocy w dzień na południu temperatura wzrośnie do 1-3°C, do 5-7°C i około 10°C na północy. Zbliżone do zera temperatury i prognozowane na południu opady śniegu i śniegu z deszczem powodować będą utrudnienia w komunikacji. Powieje słaby lub umiarkowany wiatr z kierunków północnych, Który wzmagał będzie i tak dotkliwe odczucie chłodu.

Dwa rozlegle obszary niżowe, atlantycki i czarnomorski rozdziela klin wyżu znad Morza Barentsa, obejmujący Półwysep Skandynawski przez Niemcy po Morze Śródziemne. Wschodnia krawędź klina obejmuje zachodnie i centralne obszary naszego kraju i jest wypierana przez zatokę niżu, który przez Ukrainę przemieszcza się na północny zachód znad Morza Czarnego. Na związanym z nim froncie ciepłym występują i występować będą dzisiaj i jutro opisane wcześniej opady. Aktualne położenie stref zachmurzenia związanego z niżami i frontem można obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair tak w podczerwieni, jak i w świetle widzialnym oraz radarowych awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Aby lepiej poznać przyczynę tak rzadko spotykanego rozkładu temperatury i zjawisk na południu i północy kraju, należy spojrzeć na mapy topografii 500 hPa i temperatury na poziomie 850 hPa ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202304051200&projection=opencharts_europe&valid_time=202304061500 . Widzimy, jak dwa górne niże – znad Skandynawii i Morza Czarnego wypełnione są chłodnym powietrzem, co przekłada się na zjawiska i temperaturę przy powierzchni ziemi. Stąd też utrzymywanie się przez najbliższe dni niskiej, raczej zimowej temperatury w południowych regionach, które będą obejmowane przez chłodne centrum górnego niżu do soboty. Od soboty / niedzieli oczekiwać należy zdecydowanego wzrostu temperatury, jednak z nocnymi jej spadkami w okolice 0°C. Warto również zwrócić uwagę różnice wilgotności między masami powietrza zalegającego w klinie wyżowym nad naszym krajem a ciepłą i wilgotną znad Morza Czarnego. W Legionowie wskaźnik PW (precipitable water) wynosił o 00 UTC 6,24 mm z silną inwersją osiadania, w Tuapse nad Morzem Czarnym 18,44 mm z wilgotnym przekrojem w całej troposferze.

Planując świąteczne wyjazdy, szczególnie na południe zwracajmy uwagę na możliwe trudne warunki drogowe i pogodowe.

Ryszard Klejnowski

6 kwietnia, czwartek, 96 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł