Komentarz synoptyka: 2023-04-07

Piątek to dla wielu początek długiego weekendu, przygotowań do Świąt Wielkiej Nocy i świątecznych wyjazdów. Zapowiada się nam dzisiejszy dzień z dużym zachmurzeniem, opadami deszczu, na południu deszczu ze śniegiem, miejscami marznącym, mogącym powodować gołoledź, w górach śniegu Duża wilgotność powietrza i słaby wiatr w wyżu sprzyjają powstawaniu i utrzymywaniu się przez dużą część dni mgły i zamglenia Wraz z opadami, miejscami marznącymi, stwarzać będą zagrożenia dla ruch drogowego. Temperatura na południu od 1-3°C do 8-10°C w centrum i na północy kraju, słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków północnych i północno wschodnich obniżając nieco temperaturę odczuwalną. Jutro podobny charakter pogody, z możliwością większych przejaśnień i mniejszymi opadami, będzie nieco cieplej.

Omawiany w poprzednich komentarzach niż znad Morza Czarnego w nocy dotarł przez Ukrainę nad południowo wschodnie regiony kraju. Przemieszczać się będzie na zachód wzdłuż linii Karpat i Sudetów nad Czechy, gdzie będzie zanikał. Północna połowa kraju pozostawać będzie pod wpływem klina wyżu znad Półwyspu Skandynawskiego, który po zaniku niżu czarnomorskiego ponownie obejmie swoim zasięgiem obszar całego kraju. Jutro i w niedzielę znajdziemy się w mało gradientowym polu podwyższonego ciśnienia. Nie wykluczy to jednak możliwości słabych opadów deszczu głównie na północy, a w niedzielę w całym kraju.

Aktualne położenie stref zachmurzenia układów niżowych i związanych z nimi frontów i opadów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair tak w podczerwieni (IR) jak i w świetle widzialnym (VIS) oraz zobrazowań z systemu radarów meteorologicznych POLRAD awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . Łatwo zauważyć, że strefy opadowe nie mają zwartej struktury, jak to często obserwujemy na frontach ciepłych czy chłodnych. Są porozrywane i niejednorodne, stąd trudność w ich dokładniejszym prognozowaniu.

Prognostyczne mapy ECMWF geopotencjału 500 hPa i temperatury na poziomie 850 hPa ilustrują przemieszczanie się górnego, z chłodnym jądrem niżu znad Morza Czarnego nad południowe regiony kraju: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202304061200&projection=opencharts_europe&valid_time=202304071800 . W dalszej perspektywie układ ten nie zanika, lecz ulega regeneracji i cyklonalną trajektorią jego centrum powraca nad Morze Czarne, by w połowie przyszłego tygodnia ponownie wpłynąć na pogodę na południu naszego kraju.

O tym, że powietrze nad południowymi regionami jest chłodne nie tylko na poziomie 850 hPa świadczyć mogą mapy topografii względnej 500/1000 hPa, wskazujące średnią temperaturę słupa powietrza zawartego między tymi poziomami barycznymi. Im grubsza warstwa, tym masa cieplejsza, im cieńsza, tym masa chłodniejsza: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202304061200&projection=opencharts_europe&valid_time=202304071800 . Warto posługiwać się tymi mapami dla określenia m.in. stref frontowych, czy geograficznego pochodzenia mas powietrza.

Ryszard Klejnowski

7 kwietnia, piątek, 97 dzień 2023 roku; 7:00

Udostępnij artykuł