Komentarz synoptyka: 2023-04-08

Cały obszar Europy środkowej i południowej, aż do Morza Śródziemnego i Turcji znajduje się w obszarze chłodniejszego powietrza, obejmującego całą troposferę, zaciągniętego tu w poprzednich dniach z północy, przez kolejne niże działające głównie na południe od Polski. W niższych warstwach dominujące znaczenie ma rozległy, wydłużony wyż sięgający od Morza Norweskiego przez Góry Skandynawskie, Finlandię nad północną Rosję, w jego obszarze znajduje się kilka kulminacji ciśnienia dochodzących do 1035 hPa. Wyż ten obejmuje Bałtyk i stopniowo sięga nad Polskę, wypierając resztki zachmurzenia niżowego – są to głównie chmury Stratus na południu, pozostałości wczorajszych opadów i nocnych zamgleń.

Daleko na centralnej części północnego Atlantyku pojawia się aktywna gałąź prądu strumieniowego, jej położenie prognozowane jest miedzy 45 a 50 równoleżnikiem, ale zanim dojdzie napływ atlantycki do Polski to miną Święta Wielkanocne. Dzisiaj po nocnych rozpogodzeniach występujących na północy, wschodzie i w centrum kraju niewiele chmur, głównie wysokich i średnich. Więcej ich będzie w Małopolsce i na Śląsku, w dolinach podgórskich i w samych górach mogą jeszcze utrzymywać się resztki chmur Stratus z nieznacznym opadem – w dzień mżawki, w nocy śniegu ziarnistego. Tam dalej na drogach może być ślisko.

Także na linii wybrzeża trochę więcej chmur, tu pojawiać się może Sc i Cu, także tam nieznaczny deszcz, ale już o charakterze przelotnym. Stopniowo w nocy i jutro ta strefa będzie wchodziła w głąb kraju dając w niedzielę przelotne, ale lokalne opady w pasie centralnym. Dzisiaj słaby wiatr, gównie z NE i E, jutro trochę zawieje od Bałtyku w kierunku południowym, ale nie będzie porywów czy istotnego zwiększenia prędkości.

Takie okoliczności spowodują, że rozkład temperatury w kraju będzie dzisiaj „odwrócony” – najcieplej na Pomorzu (dalej od wybrzeża chłodnego Bałtyku) i Mazurach, tam nawet do 14 stopni, trochę mniej w pasie centralnym. Najchłodniej będzie na bardziej pochmurnym południu kraju, tutaj w ciągu dnia temperatura podniesie się do 8 stopni. Proszę jeszcze zwrócić uwagę na bardzo dużą różnicę miedzy temperaturą powietrza (na meteorogramie ciągła czerwona linia w pierwszym okienku) a najwyższymi prognozowanymi temperaturami podłoża (czerwone kreski wychodzące ponad tą linię). Różnica ta dochodzi do 10 stopni, co świadczy o znacznym dopływie ciepła od bezpośredniego promieniowania Słońca - podnosi ono temperaturę podłoża (gleba, rośliny, ściany budynków czy ulice), a jeszcze nie jest oddawane chłodniejszemu powietrzu. Ciekawe, czy pomiary temperatury maksymalnej potwierdzą tą prognozę.

Jutro obszar najwyższych temperatur dziennych przeniesie się do centrum – nad północne Mazowsze, Kujawy, centralną Wielkopolskę. W poniedziałek prawie cały kraj będzie cieszył się temperaturą powyżej 12 stopni, na zachodzie nawet 14 stopni, a operacja słoneczna stworzy wrażenie jeszcze wyższych temperatur. Czyli kolejne tchnienie wiosny. We wtorek wejdzie już od zachodu front powietrza atlantyckiego, z przelotnymi opadami deszczu, może i burzami, ciepło utrzyma się na wschodzie kraju i częściowo w centrum. Nasze prognozy z godziny 00 i 12 liczone są na 120 godzin, przy ich analizowaniu wyraźnie widać trend zjawisk pogodowych w kierunku postępującej wiosny…. Alleluja !

Maciej Ostrowski, 8 kwietnia 2023; 07:40

Udostępnij artykuł