Komentarz synoptyka: 2023-04-15

Znad południowej części Europy w kierunku zachodnim z lekkim odchyleniem na północ od wczoraj wędruje płytki układ niskiego ciśnienia, którego ośrodek jeszcze wczoraj ulokowany był nad obszarem Węgier wraz z systemem frontów atmosferycznych. Wieczorem i w nocy z piątku na sobotę ośrodek niżowy przemieścił dalej na północny zachód nad terytorium Czech, i nad tym obszarem pozostanie, ulegając powolnemu procesowi wypełniania i zanikania.


Dziś warunki pogodowe kształtować będzie zatoka niżowa związana z ośrodkiem znad Czech wraz z frontem chłodnym przemieszczającym się z południa do centrum kraju. Z południowego wschodu napływa chłodniejsza masa powietrza polarnomorskiego. Nad obszarem południowo zachodniej części kraju od wczoraj do chwili obecnej występują opady deszczu o charakterze przeważnie ciągłym oraz zmiennym natężeniu, strefa opadów powoli postępować będzie w kierunku północnym. Na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie będzie duże do całkowitego, w pasie centralnym od województwa lubuskiego po lubelskie występować będą opady deszczu o charakterze ciągłym a tak, że przelotnym.


W pierwszej części dnia zachmurzenie przeważnie umiarkowane i małe początkowo bez opadów, z kolei w drugiej połowie dnia w godzinach popołudniowych w części Polski Południowej w chłodnej masie powietrza polarnomorskiego wystąpi płytka konwekcja, która wyrażona głównie będzie formowaniem rozproszonych komórek opadowych, podczas ich przechodzenia punktowo wystąpią umiarkowane i silne opady deszczu niewykluczone również burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 10 - 12 stopni na północny, do 14 -15 stopni Celsjusza na południu kraju. Wiatr słaby z kierunku południowo wschodniego, na południu od 5 do 15 km/h, na północy kraju umiarkowany od 20 do 30 km/h w porywach do 50 km/h, w czasie burz porywy do 60 km/h.


Według najnowszych wyliczeń modeli numerycznych w kolejnych dniach po procesie wypełniania i zaniku układu niskiego ciśnienia znad Czech, panowanie nad warunkami pogodowymi obejmie układ wysokiego ciśnienia z ośrodkiem (1036 hPa) początkowo ulokowanym nad Morzem Białym, w dalszym horyzoncie czasowym zwiększy swoje rozmiary i obejmie swym zasięgiem obszar Finlandii, Szwecji, Norwegii, Bałtyku, oraz północnej i środkowej części kraju. W tym samym czasie południowe krańce Polski znajdą się w polu obniżonego ciśnienia związanego, z którego niżem ośrodek początkowo ulokowany będzie, nad Morzem Adriatyckim później przemieści się nad obszar Gracji, znad obszaru południowo wschodniej części Europu nad obszar kraju wędrować będzie strefa ciepłego frontu atmosferycznego.


Dawid Gackowski, 15 kwietnia 2023r.; 05:58

Udostępnij artykuł