Komentarz synoptyka: 2023-04-17

Po pogodnym, co prawda nie wszędzie weekendzie, dzisiaj przeważać będzie na ogół duże zachmurzenie z możliwymi przejaśnieniami, lecz również ze słabymi opadami deszczu, głównie przelotnymi. Na północy i północnym zachodzie występujące w nocy i nad ranem opady przemieszczać się będą na zachód, natomiast od południowego wschodu nasuwać się będzie kolejna strefa opadów deszczu W ciągu dnia obejmie swoim zasięgiem centralne i południowe regiony kraju, jutro słabych opadów możemy spodziewać się na południowym zachodzie i północy Temperatura w dzień wzrośnie do około 8-10°C na północy i 13-15°C w centrum i na południu kraju, w strefach opadów o kilka stopni mniej. Słaby lub umiarkowany wiatr z kierunków północnych i północno wschodnich nie będzie istotnie wpływać na temperaturę odczuwalną.


Wschodnią i północną część kontynentu i Wyspy Brytyjskie obejmuje dwuośrodkowy wyż, jeden nad Rosją, drugi nad Półwyspem Skandynawskim, sięgający klinem po Biskaje i Półwysep Iberyjski. Półwysep Apeniński, Bałkany i Morze Czarne objęte są cyrkulacją cyklonalną a strefy zachmurzenie frontów z nim związanych napływają od południowego wchodu nad nasz kraj. Aktualne położenie stref zachmurzenia frontowego i opadów możemy śledzić na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair i zobrazowaniach radarowych Eumetnet: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ oraz szczegółowo nad naszym obszarem na danych z systemu radarowego POLRAD: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Nieco odmiennie rysuje się sytuacja baryczna w środkowej troposferze. Na poziomie 500 hPa dominuje nad Europą centralną rozległy niż z centrum nad Bałkanami i Pół Półwyspem Apenińskim. Wąski klin wyżu znad Azorów, sięgający przez Wyspy Brytyjskie po Morze Norweski oddziela niż śródziemnomorski id głębokiego niżu w rejonie Grenlandii i Labradoru
charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202304161200&projection=opencharts_europe&valid_time=202304171800 . Transformacja klina wyżowego w samodzielne centrum na Wyspami Brytyjskimi powodować będzie napływ chłodniejszej masy z północnego wschodu i powstanie górnego, małej skali niżu, który od północnego wschodu napłynie w środę nad nasz kraj. Obecność górnego niżu z chłodnym jądrem oznacza intensyfikację opadów, który sygnalizowany jest również na naszych mapach prognostycznych.

Warto zwrócić uwagę na prognostyczne mapy topografii względnej 500/1000 hPa, wskazujące na średnią temperaturę środkowej troposfery. Prognoza na 19 kwietnia pokazuje jak formuje się „kropla” chłodu spływająca nad nasz obszar z północy: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202304161200&projection=opencharts_europe&valid_time=202304190600 . Z jej to obecnością wiązać będziemy opad, które pojawiają się również na naszych mapach prognostycznych.

Ryszard Klejnowski

17 kwietnia, poniedziałek, 107 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł