Komentarz synoptyka: 2023-04-18

Dzisiejsza pogoda nie będzie odbiegać od schematu wczorajszej, będzie pochmurnie z przejaśnieniami, głównie na północnym zachodzie, na południowym zachodzie, przez centrum po Suwalszczyznę występują i występować będą słabe opady deszczu; temperatura od 10°C na północy i w strefach opadów do 13-15°C na pozostałym obszarze Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków północnych, z niewielkim odchyleniem wschodnim, nie będzie zbytnio wpływał na odczucia termiczne. Jutro podobny typ pogody, jednak intensywniejsze opady obejmą obszar całego kraju, możliwe są również burze.

Północna i wschodnia część kontynentu wraz z Wyspami Brytyjskimi objęta jest wyżem z centrum nad Półwyspem Skandynawskim, sięgającym klinem po Biskaje i Półwysep Iberyjski. Morze Czarne, przez Bałkany, Półwysep Apeniński po Majorkę objęte są słabo gradientową cyrkulacją niżową. Z niżem czarnomorskim związana jest strefa zachmurzenia frontu okluzji, który wraz z opadami przemieszcza się równoleżnikowo na zachód nad południowymi rubieżami naszego kraju. Strefa niżów atlantyckich wraz z frontami opływa antycyklonalnie wyż skandynawski, który skutecznie blokuje strefową cyrkulację zachodnią.

Aktualne położenie stref zachmurzenia frontowego i opadów możemy śledzić na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair i zobrazowaniach radarowych Eumetnet: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ oraz szczegółowo nad naszym obszarem na danych z systemu radarowego POLRAD: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

W środkowej troposferze zachodzą procesy opisane we wczorajszym komentarzu. Na zachodnich obrzeżach górnej zatoki sięgającej od Morza Barentsa po Morze Śródziemne rozwija i przemieszcza się na południe, nad Polskę, małej skali niż, z „kroplą” chłodu, zaczerpniętego z obszarów podbiegunowych. To z tym górnym mezoskalowym układem niżowym związane będą prognozowane na jutro intensywniejsze opady w całym kraju charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202304171200&projection=opencharts_europe&valid_time=202304182100 .

Wyraźniej proces ten przedstawiają prognostyczne mapy ECMWF topografii względnej 500-1000 hPa, ilustrujące grubość warstwy troposfery od 1000 do 500 hPa. Jest ona miarą średniej temperatury kolumny atmosfery między tymi poziomami i może być stosowana do rozróżniania mas ciepłego i chłodnego powietrza oraz do wskazywania stref frontowych (tj. obszarów o dużym gradiencie temperatury). Grubość tej warstwy poniżej około 528 dam (dekametrów geopotencjalnych) oznacza, że powietrze pochodzi z regionów polarnych, a grubości powyżej 564 dam sugeruje, że powietrze pochodzi z obszarów zwrotnikowych: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202304171200&projection=opencharts_europe&valid_time=202304190000 .

Ryszard Klejnowski

18 kwietnia, wtorek, 108 dzień 2023 roku; 7:10

Udostępnij artykuł