Komentarz synoptyka: 2023-04-19

Zgodnie z prognozami dzisiejszy dzień przynosi pochmurną z nielicznymi rozpogodzeniami, deszczową pogodę, w górach możliwe opady deszczu ze śniegiem i śniegu W dzień temperatura osiągnie 7-14°C, najchłodniej będzie w strefach opadów; słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków północnych, z odchyleniem wschodnim, nie będzie miał istotnego wpływu na temperaturę odczuwalną W południowej połowie kraju wyraźnie zaznaczy się spadek ciśnienia, na północy wzrastać będzie natomiast jego poziomy gradient, skutkując wzrostem prędkości i porywistości wiatru.

Niemal cały europejski kontynent wraz z Wyspami Brytyjskimi objęty jest cyrkulacją silnego, z ciśnieniem w centrum na Morzem Norweskim rzędu 1043 hPa. Na południowo wschodnie regiony kraju oddziałuje znad Morza Czarnego, a związane z nim układy frontów przynoszą obserwowane i prognozowane opady. Elipsoidalny w kształcie wyż skandynawski powoli migruje w kierunku Islandii a jego oś wielka przyjmuje równoleżnikową orientację, jeszcze niedawno przebiegała na kierunku Półwysep Kola – Półwysep Iberyjski. Wycofywanie się wyżu na północ jest chwilowe , za kilka dni regenerując się, ponownie obejmie swoim zasięgiem obszar całego kraju. Tymczasem niżowa cyrkulacja znad Morza Czarnego przynosi ciepłe i wilgotne powietrze, które, które na styku chłodniejszych mas napływających po wschodniej krawędzi wyżu generuje procesy frontogezy i cyklogenezy w środkowej troposferze.

Aktualne położenie stref zachmurzenia frontowego i opadów możemy śledzić na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair i zobrazowaniach radarowych Eumetnet: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/
oraz szczegółowo nad naszym obszarem na danych z systemu radarowego POLRAD: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Proces fronto- i cyklogenezy możemy śledzić na prognostycznych mapach ECMWF topografii 500 hPa i temperatury ma poziomie 850 hPa: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202304181200&projection=opencharts_europe&valid_time=202304190000 . Spływający po wschodniej stronie górnego wyżu „jęzor” arktycznego chłodu w zetknięciu z ciepłym i wilgotnym powietrze ze wschodniej strony górnej zatoki generuje powstanie mezoskalowego niżu z chłodnym jądrem. Przemieszczać się będzie dzisiaj nad nami na południowy zachód wraz z opadami. Zwróćmy uwagę na układające się cyklonalnie pasma chmurowe i opadowe na obrazach radarowych i satelitarnych. Podobnie spiralnie układają się pasma poszczególnych frakcji zachmurzenia na naszych mapkach prognostycznych.

Jutro i w najbliższych dniach możemy oczekiwać bardziej wiosennej aury, pogodniej, na ogół bez opadów i temperaturą wzrastającą do weekendu nawet do 16-18°C.

Ryszard Klejnowski

19 kwietnia, środa, 109 dzień 2023 roku;7:15

Udostępnij artykuł