Komentarz synoptyka: 2023-04-21

Po pogodnej i niemal bezchmurnej nocy oraz pogodnym poranku z wyjątkiem krańców południowo wschodnich, gdzie jeszcze utrzymują się resztki zachmurzenia będącego w orbicie płytkiego niżu (1005 hPa) znad Krymu, dzisiejszy dzień początkowo upływać będzie pod znakiem bezchmurnego nieba. Dopiero od godzin około południowych uaktywniać się będzie płytka konwekcja cumulusowa w zachodniej połowie kraju. Natomiast na wschodzie konwekcja głęboka, według naszego modelu bezopadowa, chociaż inne modele nie wykluczają słabych, przelotnych opadów deszczu. Po stosunkowo ciepłej nocy, w szerokim pasie od Pomorza Zachodniego po Podkarpacie z temperaturą od 7 do 10 stopni, ale na Warmii i Mazurach oraz na Śląsku i w Małopolsce wyraźnie chłodniejszą, lokalnie nawet 2, 3 stopnie. W najcieplejszej porze dnia temperatura zawierać się będzie w interwale od około 15, 16 stopni na krańcach wschodnich i około 18-stu, a lokalnie nawet 19-stu stopni na zachodzie. Najchłodniej poza obszarami górskimi będzie na wybrzeżu z przyległościami, tutaj nawet tylko 6, 8 stopni, za sprawą zimnego wiatru północno wschodniego. Trzeba liczyć się z tym, że powiew tego wiatru, nawiewającego znad Zatoki Gdańskiej zimne powietrze, mocno obniżać będzie temperaturę na Żuławach Wiślanych i wschodnich Kaszubach. Wczorajsze ciepło z temperaturą około 19, 20 stopni znad północno wschodnich obszarów wyniesione będzie nad wschodnie Niemcy.

Barycznie nadal pozostawać będziemy w zasięgu wyżu PETRA znad południowych akwenów Morza Norweskiego i północnych akwenów Morza Północnego (www1.wetter3.de/fax_dt.html ), który łączy się z potężnym wyżem znad zimnej Grenlandii, a swoim klinem skierowanym nad południowy Bałtyk obejmuje nie tylko nasz kraj, a dalej na południe sięga aż po zachodnie Bałkany. Oś tego klina będzie strefą graniczną pomiędzy ciepłym zachodem przy przepływie powietrza od południowego wschodu i nieco chłodniejszym wschodem przy napływie wyraźnie chłodniejszego powietrza od północnego wschodu o znacznym potencjale chwiejności, co jak wyżej zasygnalizowano skutkować będzie rozwojem konwekcji głębokiej. W horyzoncie czasowym naszego modelu wyż będzie kontynuował przesuwanie swojego centrum w kierunku zachodnim i już najbliższej nocy dojdzie do oddzielenia się stosunkowo niewielkiego wyżu lokującego swoje centrum nad południowym Bałtykiem z tendencją wchodzenia nad nasz kraj. W tym czasie po jego wschodniej stronie wiatr zmieniać będzie kierunek na północny i północno zachodni, a to przy braku zachmurzenia sprzyjać będzie znacznym spadkom temperatury, nawet do około zera, przede wszystkim na Wybrzeżu Gdańskim oraz na Żuławach, a w Tatrach znacznie poniżej zera z uwagi na wyniesienia terenu. Najcieplejszym obszarem pozostanie wschód kraju pod tzw. „kołderką chmurową”.

Jutrzejszy dzień pogodowo zbliżony do dnia dzisiejszego, zwłaszcza w dzielnicach zachodnich, pozostających po zachodniej, stosunkowo ciepłej stronie wyżu. Natomiast na wschodzie kraju, przy adwekcji chłodnego powietrza o znacznym potencjale chwiejności, w godzinach popołudniowych spodziewane są rozproszone, przelotne opady zimnego deszczu, powodujące przejściowy spadek temperatury o parę stopni.

Nocą rozpocznie się przebudowa pola ciśnienia. Wyż ten będzie stopniowo przesuwał się na wschód, z tendencją do umacniania się nad Ukrainą i wschodnimi Bałkanami. Jego miejsce stopniowo zajmować będzie niewielki i zarazem płytki niż atlantycki (około 995 hPa), lokujący swoje centrum nad Morzem Północnym oraz drugie centrum nad Anglią. Będziemy stopniowo dostawali się w zasięg cyrkulacji zachodniej ze składową południową. Według naszego modelu już w niedzielę znad Niemiec wchodzić będzie mało aktywny front chłodny prowadzący słabe opady deszczu, za którym rozpocznie się napływ powietrza polarnego o cechach morskich.

Ryszard Olędzki,
21 kwietnia 2023r., godz. 6.50

Udostępnij artykuł