Komentarz synoptyka: 2023-04-23

Pogodny i ciepły, prawdziwie wiosenny weekend sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, a słoneczne promieniowanie pozwoli uzupełnić zimowe deficyty witaminy D. Dzisiaj, z wyjątkiem zachodnich regionów kraju bezchmurnie, z rozwijającymi się w godzinach okołopołudniowych chmurami konwekcyjnymi Cumulus humilis, później mediocris, bez opadów Na zachodzie wzrastać będzie zachmurzenie frontu chłodnego, powoli przemieszczającego się na wschód ze słabymi przelotnymi opadami deszczu Dla wielu zaskoczeniem był tak znaczny wzrost temperatury, dzisiaj podobnie, będzie ciepło, temperatura od 16 do 18°C na wschodzie i w centrum, 20-22°C na południu i południowym zachodzie. Umiarkowany wiatr, w strefie frontowej silniejszy, z kierunków południowych nie wpłynie istotnie na wartość temperatury odczuwalnej.

Zachodnia część kontynentu i Wyspy Brytyjskie objęte są cyrkulacją cyklonalną niżu z głównym centrum nad Morzem Północnym i wtórnym nad Kanałem La Manche. Nad wschodem kontynentu i basenem śródziemnomorskim dominuje cyrkulacja antycyklonalna. Z niżem zachodnioeuropejskim związane są niezbyt aktywne strefy frontowe, dobrze widoczne na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/gb/infraPolair i radarowych z systemu radarów europejskich Eumetnet: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Od zachodu nadciąga nad nasz obszar front chłodny związany z przemieszczającym się nad Półwysep Skandynawski niżem. Jego ruch postępowy na wschód jest hamowany przez wschodni wyż, skutkiem czego będzie dotarcie strefy opadów do centrum kraju dopiero jutro w godzinach popołudniowych. Jednocześnie nadciągnie druga strefa frontowa, związana z powstającym układem wtórnym w rejonie Jutlandii. Bieżące śledzenie położenia frontu i stref opadów możliwe jest na zobrazowaniach radarowych awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Prognozowane przemieszczanie się niżów nad Skandynawią na północny wschód stwarzają sytuację sprzyjającą ponownemu napływowi chłodnej masy z północy. O ile jeszcze jutro będzie podobnie ciepło jak dzisiaj, od środy
/czwartku temperatura będzie spadać do 6-8°C w dzień w nocy możliwe przymrozki. Następny weekend zapowiada się umiarkowanie ciepłym i bardziej wilgotnym. Ciepła i wilgoci potrzebuje teraz flora dla bujnego rozwoju i obfitego plonowania.

Ryszard Klejnowski

23 kwietnia, niedziela, 113 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł