Komentarz synoptyka: 2023-04-24

To już ostatni, tak ciepły i pogodny we wschodniej połowie kraju dzień, z temperaturą rzędu 18-20°C i niemal bezchmurnym niebem, urozmaicanym w godzinach popołudniowych chmurami dobrej pogody Cumulus humilis, potem mediocris, lub też Altocumulus. Nad pozostałą częścią kraju przeważać będzie umiarkowane lub duże zachmurzenie z przemieszczającymi się od zachodu przelotnymi opadami deszczu, lokalnie możliwe też burze; tam tez temperatura nie przekroczy na ogół 15°C Słaby lub umiarkowany wiatr z kierunków południowych nie będzie maił większego wpływu na odczucia termiczne, zwróćmy uwagę na zmianę jego kierunku na zachodni i północno zachodni za frontem.

Zachodnia część kontynentu i Wyspy Brytyjskie objęte są cyklonalną cyrkulacja niżu znad Jutlandii, przemieszczającego się nad Zatokę Botnicką. Związany z tym niżem front okluzji nadciąga znad Niemiec nad obszar naszego kraju, ze wspomnianymi wyżej opadami deszczu. Aktualne położenie stref zachmurzenia frontowego i opadów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/visual i zobrazowaniach radarowych: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/
Dokładniejszą lokalizację strefy frontowej wraz z detekcja burz i wyładowań atmosferycznych pokazują dane systemu radarów meteorologicznych POLRAD: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . Nad wschodnimi obszarami kontynentu dominuje cyrkulacja antycyklonalna związana z wyżej znad Morza Czarnego.

Przesuwanie się na północny wschód niżu znad Jutlandii skutkuje powstaniem warunków do napływu nad nasz obszar geograficzny chłodniejszej masy powietrza z północnego zachodu i północy. Skutkować to będzie znacznym ochłodzeniem już od jutra, temperatura w następnych dniach spadać będzie do 8-10°C w dzień, nocami mogą występować przygruntowe przymrozki, można też spodziewać się przelotnych opadów. Pd piątku ponownie powróci cieplejsza aura, jednak temperatura nie osiągnie wartości takich jak w miniony weekend.

Również w „przedłużoną” majówkę pogoda nas nie będzie rozpieszczać. Jak wynika z prognostycznych map ECMWF poziomu 500 hPa i temperatury 850 hPa w ostatnie dni kwietnia i pierwsze dni majowe utworzy się nad naszym obszarem górny cyklon z chłodnym jądrem. Z nim związane będą opady i niska temperatura charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202304231200&projection=opencharts_europe&valid_time=202305031200 . Sugeruje to również prognostyczna mapa topografii względnej 500-1000 hPa: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202304231200&projection=opencharts_europe&valid_time=202305030600.

Ryszard Klejnowski

24 kwietnia, poniedziałek, 114 dzień 2023 roku; 7:00

Udostępnij artykuł