Komentarz synoptyka: 2023-04-25

Dziś warunki pogodowe na terenie kraju kształtować będzie zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem którego ośrodek ulokowany jest nad Cieśniną Skagerrak i powoli wędruje nad obszar południowo zachodniej, napływa nieco chłodniejsza polarnomorska masa powietrza znad południowo zachodniej Europy. Obecnie nad obszarem centralnej części kraju w kierunku wschodnim przemieszcza się chłodny front atmosferyczny, który zaznacza się poprzez opady deszczu słabym i umiarkowanym natężeniu.

W kolejnych godzinach układ niskiego ciśnienia  zacznie, wolno przemieszczać się nad środkową część Szwecji. Z nad zachodniej części Europy powoli zacznie nasuwać się klin podwyższonego ciśnienia, związanego ze słabym wyżem nad wschodnią częścią Wysp Brytyjskich. data.consumer-digital.api.metoffice.gov.uk/v1/surface-pressure/colour/2023-04-25T1200/FSXX12T_24.gif

We wtorek początkowo we wschodniej połowie kraju, przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny, z zachmurzeniem całkowitym z opadami deszczu, głównie o charakterze przelotnym, po południu na wschodzie również  pojawią się burze. W zachodniej połowie kraju oraz częściowo  w centrum zachmurzenie konwekcyjne umiarkowane z izolowanymi  opadami przelotnymi deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 9 stopni do 13 stopni Celsjusza, na przeważającym obszarze kraju najcieplej będzie na krańcach północno-wschodnich, tu maksymalnie temperatura wzrośnie do 16 – 19 stopni Celsjusza. Wiatr będzie słaby do umiarkowanego, południowo-zachodni skręcający na zachodni tylko na wschodzie południowo-wschodni, średnia prędkość do 10 – 20 km/h.

Począwszy od dnia dzisiejszego przez kolejne dni do weekendu majowego, powróci, do nas ochłodzenie w tym okresie temperatura maksymalna wzrastać będzie na terenie kraju do 7 – 12 stopni, z kolei temperatura minimalna spadać będzie w okolice 1 – 4 stopnie, miejscami 6 – 8 stopni Celsjusza. Również pojawią się temperatury ujemne od -2 stopni do 0 stopni, oraz przygruntowe przymrozki.

 

Dawid Gackowski, 25 kwietnia 2023r.; 09:06

Udostępnij artykuł