Komentarz synoptyka: 2023-04-26

Po definitywnej wymianie ciepłej i zarazem suchej masy powietrza polarnego o cechach kontynentalnych, z wilgotnością względną w porze dziennej na poziomie tylko około 30%, na powietrze także polarne, ale o cechach morskich z wilgotnością względną około 80%, a w czasie opadów deszczu jeszcze większą, przeważnie na poziomie około 90%, już cały obszar kraju pozostaje w tej masie powietrza, nie tylko wilgotnego, ale wyraźnie chłodniejszego. Już wczoraj, w najcieplejszej porze dnia temperatura zeszła na poziom około 10 stopni, plus, minus 2 stopnie, oczywiście pod pełnym i dużym zachmurzeniem, miejscami także podczas opadów deszczu. Z kolei nad ranem, na zachodzie kraju temperatura zeszła do około dwóch stopni, a w górach mamy mróz, na Śnieżce zarejestrowano -6,5˚C, a na Kasprowym Wierchu -6,1˚C o godzinie 5-tej. Wraz z wymianą mas powietrza na chłodniejsze, w dniu dzisiejszym nie będzie warunków do formowania się burzowych chmur Cb capilatus, ale w jednorodnej masie powietrza polarnego z powodzeniem formować się będą chmury Cb calvus, mniej wypiętrzone, prowadzące przelotne, słabe i umiarkowane opady deszczu, a lokalnie także opady gradu z bardziej rozbudowanych chmur. To w jednorodnej masie powietrza, ale na krańcach wschodnich, a zwłaszcza na północnym wschodzie, jeszcze początkowo utrzymywać się będzie zachmurzenie frontowe z jednostajnymi opadami deszczu (pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC ).

W tej masie powietrza, chłodnego i ciężkiego postępować kompensacja ciśnienia, powodowana powoli oddalającą się na wschód zatoką niskiego ciśnienia ze wspomnianym frontem chłodnym oraz rozbudową klina wyżowego od krajów Beneluxu przez środkowe Niemcy po Czechy i Austrię, powodująca wzrost gradientu barycznego. A to przekładać się będzie na wzrost prędkości wiatru zachodniego, podczas przechodzenia wypiętrzonych chmur, na Pomorzu dochodzącego do 50-60 km/h, wspomaganego konwekcją dynamiczną, dniem przechodzącego na północno zachodni. Chłodno, temperatura w najcieplejszej porze dnia wzrośnie do około 7, 10 stopni, ale już najbliższej nocy obniży się do około 4, 2 stopni, a lokalnie na Mazowszu i Kielecczyźnie, według naszego modelu nawet do około zera, czemu też sprzyjać będzie uspokojenie w atmosferze, przekładające się na słabnięcie wiatru oraz duże rozpogodzenia, charakterystyczne dla takich sytuacji barycznych.

Powodem tego ochłodzenia jest dokonana przebudowa pola ciśnienia oraz pola geopotencjału w całej troposferze, wraz z przemieszczaniem się znad Morza Północnego nad południową Skandynawię niewielkiego ośrodka niżowego. W ten sposób po jego południowej stronie otworzyła się szeroko droga dla chłodnego powietrza polarnego, bezpośrednio napływającego do nas znad Jutlandii przez Niemcy północno wschodzie oraz przez zachodnie akweny Bałtyku, a zaciąganego znad Morza Norweskiego. Jutro, powoli niż nieznacznie wypełniający się zimnym powietrzem, przesuwać się będzie nad środkową Skandynawię, a po jego południowej stronie umacniać się będzie niewielki ośrodek wyżowy wykazujący tendencję do przesuwania się na południowy wschód przez nasze południowe pogranicze w stronę Ukrainy. U nas utrzyma się tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego” z przelotnymi opadami deszczu, a na północy kraju także gradu lub deszczu ze śniegiem, a chmurom Cb towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr zachodni, w porywach dochodzący do 60, 80 km/h.

Nocą, po północno zachodniej stronie wyżu wychodzącego nad Ukrainę, formować się będzie jego klin sięgający po Jutlandię i dalej nad południową Norwegię. To w obszarze tego klina, przy słabym wietrze lub ciszy wiatrowej, spodziewane są nocne spadki temperatury nieco poniżej zera od południowego Pomorza przez całe Mazowsze, a lokalnie także w niemal całej Wielkopolsce. Takim chłodem pociągnie także od północno wschodnich Niemiec aż po wschodnią Jutlandię. Podobnie też będzie nad północno zachodnią Białorusią, pozostającą pod wpływem innego klina wyżowego wychodzącego w kierunku północnym.


Ryszard Olędzki,
26 kwietnia 2023r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł