Komentarz synoptyka: 2023-04-27

Po wczorajszym chłodnym dniu, pod dużym zachmurzeniem frontowym na wschodzie, a na pozostałym obszarze kraju pod wewnątrzmasowym kłębiastym, w nocy, jak to zawsze bywa w zimnym powietrzu pochodzenia arktycznego rozpogodziło się, wyraźnie zmniejszył się gradient baryczny, a wiatr wyciszył się i spełnione zostały wszystkie warunki fizyczne do dużych spadków temperatury. O poranku, na znacznym obszarze kraju, od Mazur, przez niemal całe Mazowsze, Ziemię Łódzką po Małopolskę, temperatura zeszła nieznacznie poniżej zera, przeważnie do -1, -2 stopni. Nieco cieplejsza pozostała reszta kraju z temperaturą na poziomie 3, 4 stopni, a najcieplej było w pasie wybrzeża, nawet do 5-ciu, 6-ściu stopni. W górach niezmiennie lekki mróz, Kasprowy Wierch -8,3˚C, a na Śnieżce -6,2˚C.

Dzisiaj nadal pozostaniemy w tym samym zimnym powietrzu pochodzenia arktycznego, bezpośrednio napływającego znad Jutlandii przez Niemcy północno wschodzie oraz zachodnie akweny Bałtyku, a zaciąganego znad zimnych wód Morza Norweskiego. W niedługim czasie po wschodzie słońca ruszy konwekcja termiczna i stopniowo „wysypywać się” będą chmury kłębiaste. Już od godzin przedpołudniowych, a zwłaszcza w godzinach południowych i popołudniowych, kiedy temperatura zbliżać się będzie do maksymalnej, a konwekcja osiągać będzie maksimum, uaktywniać się będą opady przelotne deszczu oraz gradu. Padać będzie i to często, głównie w szerokim pasie północnym od Pomorza, przez Warmię i Mazury, północne Mazowsze oraz Suwalszczyznę i Podlasie. Na pozostałym obszarze, też popada, ale rzadziej, a opady będą o mniejszej intensywności. U schyłku dnia, w miarę wygaszania konwekcji, opady będą słabły i zanikały podczas wychodzenia poza granicę wschodnią.

Nadal chłodno, temperatura ułożona strefowo od najniższej, na poziomie 7, 9 stopni w dzielnicach północnych do około 11, 13 stopni na południu, ale podczas przechodzenia rozbudowanych chmur prowadzących opady, a zwłaszcza opady gradu przejściowo obniżająca się o parę stopni. Wiatr zachodni, umiarkowany, ale podczas przesuwania się chmur opadowych wyraźnie wzmagający się do porywistego, osiągający prędkość 50, 60 km/h, a lokalnie nawet do 70 km/h, wyraźnie słabnący wraz z zanikaniem konwekcji.

Nocą konwekcja zupełnie zaniknie, chmury kłębiaste rozproszą się, a wiatr uciszy się i ponownie zaistnieją warunki fizyczne sprzyjające nocnym spadkom temperatury. Największe spadki sięgające nawet -2,-3 stopni spodziewane są w obszarach klina wyżowego rozciągającego się od wschodniej Jutlandii przez Pomorze po Mazowsze i południowe Podlasie z przyległościami. Będzie to ostatnia noc z przymrozkami, jutro postępować będzie istotna przebudowa pola ciśnienia.

Niewielki, mobilny wyż z pogranicza Czech i Polski, przesuwając się na wschód, będzie ustępował miejsca niewielkiemu niżowi atlantyckiemu, który przez Niemcy kierować się będzie nad nasz kraj. Wspomniany klin wyżowy przesunie się nad Bałtyk, my znajdziemy się w obszarze obniżającego się ciśnienia pomiędzy wyżem wchodzącym nad Ukrainę, a wspomnianym niżem. Znad Czech i Słowacji napływać będzie zdecydowanie cieplejsze powietrze, w którym, w najcieplejsze porze dnia temperatura sięgnie 14, 15 stopni na rozległym Śląsku i w Małopolsce. Najchłodniejszym obszarem pozostanie nasz północny wschód, gdzie temperatura maksymalna sięgnie około 9-ciu stopni.

U nas rześko, ale z szansą na ocieplenie, a w Europie utrzymuje się interesujący rozkład temperatury. Wschodnia jej część pozostaje w ciepłym powietrzu napływającym stale od południa. Wczoraj w południowo wschodniej Finlandii rejestrowano 18, 20 stopni, ale na północnych jej krańcach tylko 2 stopnie, a miejscami nawet zero. Bliżej nas, wschodnia Białoruś i zachodnia Rosja z temperaturą 20, 21 stopni. Niewiele cieplejsze pozostawały Włochy z temperaturą 20, 23 stopnie. Hiszpania południowa bije wszelkie rekordy ciepła zbliżone do afrykańskich, 34, 36 stopni. Duża różnica temperatury występowała we Francji, północna jej część z 13, 14-toma stopniami, a południowa 20, 22 stopnie. Nad Morzem Północnym, pomiar temperatury z wież wiertniczych wskazał 5, 7 stopni.

Ryszard Olędzki,
27 kwietnia 2023r., godz. 7.10

Udostępnij artykuł