Komentarz synoptyka: 2023-05-01

W pierwszy dzień maja warunki pogodowe kształtuje słabnący układ wysokiego ciśnienia znad pogranicza Polski, Białorusi oraz Ukrainy, który ustępuje miejsca powoli nasuwającej się zatoce niskiego ciśnienia związanej z układem niżowym, którego ośrodek ulokowany jest nad Norwegią i wędruje w kierunku Południowej Szwecji. W ciągu dnia na obszarze całego kraju przeważać będzie pogodna i słoneczna, aura z północnego zachodu napływa w miarę dosyć ciepła i sucha masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego.

W pierwszej części dnia przeważać będzie bezchmurnie niebo, z kolei po południu na zachodzie i południowym zachodzie kraju pojawi się zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego przez chmury głównie piętra średniego i wysokiego, mimo to opady nigdzie się nie pojawią. Temperatura maksymalna powietrza wyniesie od 12 do 14 stopni na Suwalszczyźnie i Podlasiu, oraz od 15 do 18 stopni Celsjusza nad pozostałym obszarem kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunku południowo – wschodniego o prędkości do 10 – 25 km/h.

Wieczorem i w nocy z poniedziałku na wtorek (1/2 maja) Polska znajdzie w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia związanej, z którego niżem ośrodek wędrować będzie znad Szwecji w kierunku Środkowego Bałtyku i dalej na wschód nad obszar Finlandii, z północnego zachodu napływać będzie ciepła i wilgotna masa powietrza polarnomorskiego. Znad pogranicza Niemiec i Czech nad obszar Polski południowo – zachodniej zacznie, nasuwać się strefa zachmurzenia warstwowego związanego z frontem okluzji ciepłej w jego obrębie pojawią się opady deszczu. W nocy i nad ranem strefa frontu wraz z opadami deszczu rozciągać się będzie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po wschodnią część Pomorza Gdańskiego.

We wtorek (2 maja) ciągu dnia Polska pozostawać będzie w polu obniżonego ciśnienia, wraz z odsuwającym się frontem atmosferycznym, który przemieści się nad obszar centralnej i wschodniej części kraju, z kolei za frontem w napływającej polarnomorskiej masie powietrza w godzinach popołudniowych dojdzie do inicjacji konwekcji, która wyrażona będzie głównie poprzez formowanie stref opadowo-burzowych, podczas ich przechodzenia pojawią się punktowo silne opady deszczu, oraz burze. Strefa ta będzie powoli wędrować w kierunku wschodnim z lekkim odchyleniem na północ.

W nocy z wtorku na środę (2/3 maja) oraz w środę (3 maja) od zachodu Polska zacznie dostawać się w zasięg klina wysokiego ciśnienia związanego z silnym układem wyżowym, którego ośrodek ulokuje się nad wodami Morza Północnego, w pobliżu Wysp Brytyjskich. Taki stan zapewni stabilizację w pogodzie, ale ponownie pojawia się scenariusz wystąpienia nocnych i porannych przymrozków.


Dawid Gackowski, 1 maja 2023r.; 06:44

Udostępnij artykuł