Komentarz synoptyka: 2023-05-03

Po wczorajszym przejściu niezbyt aktywnego frontu okluzji a potem drugorzędnego chłodnego z oddzielnymi kilkoma skupiskami silniejszej konwekcji z burzami, w ciągu nocy odsłoniła się z zachmurzenia średniego i niskiego znaczna część kraju. Te chmury frontowe pozostają jeszcze nad południowym wschodem kraju i nad Karpatami, tam niewielki deszcz już się kończy, zaś w centrum kraju zanikają ławice chmur średnich lub Sc.

W ciągu dnia dość głęboki 1000 hPa, ale niezbyt rozległy niż znad Finlandii i Karelii przemieści się and Morze Białe i Barentsa, zaś w jego tylnej (zachodniej) części napływa na południe chłodne powietrze znad Arktyki. Mapa prognozowanych trajektorii napływu na trzech niskich poziomach www.wetter3.de/trajektorien_dt.html , mówi, że powietrze to będzie płynęło znad Morza Barentsa przez Norweskie i Północne nad centralną Polskę , w tym powietrzu pochodzenia arktyczno-morskiego budować się będzie wyż z centrum nad Skandynawią, o ciśnieniu przekraczającym 1030 hPa, wchodzący od północnego zachodu nad obszar południowego Bałtyku i zachodniej Polski.

Dzisiaj po odejściu dalej nad Ukrainę, Słowację i Rumunię pozostanie na trochę dłużej nad Karpatami i Podkarpaciem „tren” chmur frontu okluzji, zaś obszar bezchmurnego nieba z zachodu i centrum rozszerzy się też nad prawie cały kraj. W ciągu dnia w tym obszarze pogodnego wyżu pojawi się sporo chmur kłębiastych do 1/2 - 3/4 pokrycia nieboskłonu, wystąpią w całym kraju poza 30-40 kilometrowym pasem wzdłuż otwartego wybrzeża – tam napływająca znad chłodnego Bałtyku masa powietrza jeszcze nie ogrzeje się od podłoża i konwekcja się nie uruchomi. W centrum kraju nasz model prognozuje możliwe też ławice chmur średnich.

Przy niepełnym zachmurzeniu kłębiastym wzrost temperatury nie będzie tak szybki jak w całkiem bezchmurnych poprzednich dniach, dojdzie więc na chłodniejszej północy do poziomu 8-11 stopni, a na południu – na pogórzu karpackim i w Małopolsce do 8-10 stopni. Cieplej będzie w pasie centralnym, od Podlasia i Lubelskiego po Ziemie Lubuską i Dolny Śląsk- tutaj 12-15 stopni. W okresach słonecznych, w dobrze wygrzanych i osłoniętych od wiatru miejsca temperatura podłoża może przekraczać tam 20 stopni.

W nocy przy budującym się wyżu nastąpi uspokojenie wiatru i zanik zachmurzenia, szczególne w pasie północnym – od Suwalszczyzny przez Mazury, Dolną Wisłę i Pomorze. Tam nad ranem dwie -trzy godziny przymrozku. Proszę porównać mapy temperatury powietrza (około zera) i temperatury podłoża, gdzie pojawiają się białe (ujemne) obszary przymrozków, także występujące na wschodnim Mazowszu i Podlasiu. Na Mazurach wystąpię też liczne mgły i niskie chmury Stratus, te zjawiska pojawią się w drugiej części nocy, na lokalnych drogach może być ślisko.

Czwartek, dla niektórych kolejny dzień przedłużonej majówki, zaś dla uczniów początek matury zapowiada się wyżowo - z mniejszym zachmurzeniem konwekcyjnym, duża ilością słońca i szybkim wzrostem temperatury w okolice 18-20 stopni w dzień, ale dalej z chłodną nocą.

Maciej Ostrowski, 3 maja 2023; 07:50

Udostępnij artykuł