Komentarz synoptyka: 2023-05-06

Dziś (6 maja) warunki pogodowe kształtuje klin podwyższonego ciśnienia związany, z którego wyżem ośrodek ulokowany jest nad wodami Środkowego Bałtyku. Powoli od zachodu nasuwa się zatoka niżowa wraz z układem frontów atmosferycznych, które wędrują w kierunku południowo wschodnim. Z północnego zachodu napływa chłodna masa powietrza polarnomorskiego.

W ciągu dnia zachmurzenie umiarkowane do całkowitego. Na rozpogodzenia można liczyć jedynie na północnym wschodzie i północy. Od zachodu stopniowo w kierunku wschodnim będzie wędrować strefa z umiarkowanymi opadami deszczu o charakterze ciągłym. Strefa opadów do godzin wieczornych obejmie część środkową, częściowo wschodnie oraz południową kraju. Bez opadów tylko na północy, północnym-wschodzie oraz krańcach wschodnich. Temperatura maksymalna wyniesie od 8 – 12 stopni Celsjusza, na północnym zachodzi, zachodzie, północy, w centrum oraz północnym wschodzie I wschodzie, do 16 – 20 stopni Celsjusza w Łódzkiem, Małopolsce, Kielecczyźnie, na Podkarpaciu. Wiatr z kierunku wschodniego, na południowym zachodzie skręcający na zachodni.

W nocy, z soboty na niedzielę (6/7 maja) Polska nadal pozostawać będzie w zasięgu pola podwyższonego ciśnienia związanego z układem wyżowym, którego ośrodek przemieści się znad Środkowego Bałtyku, dalej na północny wschód nad wody Zatoki Fińskiej. Nad południowo wschodnią częścią kraju zaznaczać się będzie płytki ośrodek niskiego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych, w których obrębie pojawią się opady deszczu. Napływać w dalszym ciągu będzie masa powietrza polarnomorskiego.

W nocy zachmurzenie duże i całkowite, na zachodzie, południu aż po krańce wschodnie i południowy-wschód kraju ze słabymi oraz umiarkowanymi, opadami deszczu. Rozpogodzenia spodziewane są na północnym zachodzie północy, w centrum północnym wschodzie. Temperatura minimalna wyniesie od 2 - 4 stopni Celsjusza, na północy w centrum I wschodzie, do 6– 8 stopni Celsjusza, w regionach zachodnich, południowo zachodnich oraz południowych. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunku wschodniego.

W niedzielę (7 maja) sytuacja baryczna nie ulegnie większym zmianom, nadal Polska pozostawać będzie w polu podwyższonego ciśnienia związanego z układem wyżowym, którego ośrodek nie znacznie zmieni położenie i nadal stacjonować będzie nad wodami Zatoki Fińskiej. Nadal napływać będzie chłodna masa powietrza polarnomorskiego.

W ciągu niedzielnego dnia Polska podzielona nieduże na dwie strefy pogodowe, na północnym zachodzie, północy, w centrum i północnym wschodzie dominować będzie duża porcja rozpogodzeń, a na niebie miejscami pojawi się zachmurzenie wysokie, z kolei południowo zachodnia, południowa, oraz południowo wschodnia część kraju znajdować się będzie w strefie zachmurzenia dużego i całkowitego, oraz pojawią się opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 6 – 10 stopni Celsjusza w części południowej, do 12 – 14 stopni Celsjusza w części północnej. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunku wschodniego jedynie na wschodzie kraju zmieniający kierunek, że wschodniego na południowy.

Dawid Gackowski, 6 maja 2023r.; 07:58

Udostępnij artykuł