Komentarz synoptyka: 2023-05-08

Na zdjęciach satelitarnych dostępnych w animacjach na różnych stronach (preferuję zobrazowania z MSG z Pragi www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ) widać, że prawie cała Polska jest w obszarze bezchmurnego nieba, chmury Stratus i Stratocumulus jednolitą warstwą pokrywa południe, Podkarpacie, Małopolskę, Górny Śląsk oraz część lubelskiego i świętokrzyskiego. Dużo chmur jest nietypowo w basenie Morza Śródziemnego, od Tunisu przez Sycylię i cały Półwysep Apeniński po Alpy. Ta silnie wypiętrzona struktura frontowa kieruje się na Bałkany, nawet nad ranem występują w niej burze www.blitzortung.org . W następnych dniach we Włoszech, na Bałkanach i w Alpach prognozowane są intensywne opady, ale u nas nie pojawią się aż do końca tygodnia.

Wyż z centrum 1032 hPa nad Białorusią obejmuje cały Bałtyk i kraje nadbałtyckie, całą Skandynawię znaczną część Polski i północnych Niemiec, Ukrainę i część Rosji. Takie bliskie Mazur i Podlasie położenie centrum układu powoduje dalej napływ przy podłożu powietrza ze wschodu, ale silniejszy wiatr występuje na obrzeżach układu wyżowego, czyli nad południem i zachodem kraju. Stopniowo będzie zmieniał kierunek ze wschodniego na południowo wschodni (SE), dzisiaj na zachodzie kraju, jutro już na całym obszarze Polski. W ciągu dnia będziemy mieli do czynienia z umiarkowanym wiatrem, w ciągu dnia z porywami do 12-15 m/s, wieczorem słabnącym, bliżej centrum wyżu z ciszami.

W ten sposób z najniżej części atmosfery – z warstwy granicznej – wyparte zostanie chłodne powietrze, które jeszcze wczoraj traciło ciepło na parowanie przedwczorajszego deszczu, co powodowało dotkliwe obniżenie temperatury poniżej 10 stopni, w nocy nawet do 5-6 stopni, mimo pełnego zachmurzenia. Dzisiaj inaczej, zasoby pary wodnej ogrzane z powietrzem przy podłożu utworzą malownicze chmury Cu, miejscami Sc, a temperatura ogrzewanego podłoża szybko wzniesie się ponad 12-15 stopni, dochodząc do 15-17 stopni w maksimum dobowym. Cały czas piszę o temperaturze liczonej przez system superkomputerowy, pomiar w standardowych warunkach klatki meteo na 2 metrach nad podłożem, w cieniu i przewiewie czasem się różni o 1-2 stopnie, zaś pomiar termometrem na wygrzanej ścianie czy w samochodzie stojącym na rozgrzanym słońcem parkingu, różnić się może i o 10 stopni na plus.

W ciągu dzisiejszego dnia strefa pełnego zachmurzenia warstwowego sięgająca w nocy i rano do linii Lublin Kielce Częstochowa Kłodzko będzie się rozpraszała, przekształcała się w pola chmur Cu lub Sc, wieczorem te chmury będą zanikać, noc pogodna. Czeka nas następna chłodna noc – przymrozek obejmie podobnie jak mijającej nocy Podlasie, wschodnie i północne Mazowsze, północ lubelskiego, a w większości kraju poniżej 5 stopni. Miejscami mogą pojawiać się krótkotrwałe, około świtowe zamglenia i mgły.

Wtorek i środa bardzo zbliżone pogodowo, skręt wiatru na SE (dzisiaj na zachodzie, jutro w całym kraju) spowoduje, że będziemy pod prawie bezchmurnym niebem, z niewielką ilością chmur Cu w dzień, tak więc temperatura łatwo dojdzie do 15-17 stopni a podłoże nagrzeje się do 22-25 stopni. Następne noce od wtorku już bez przymrozków (do czasu…… Zimni Ogrodnicy jeszcze przed nami).

Maciej Ostrowski, 8 maja 2023; 07:50

Udostępnij artykuł