Komentarz synoptyka: 2023-05-09

Po chłodnej, miejscami przymrozkowej i bezchmurnej nocy, dzień będzie pogodny i ciepły. Na przeważającym obszarze kraju będzie bezchmurnie, w godzinach popołudniowych we wschodniej połowie kraju pojawią się na tle błękitnego nieba malownicze, białe chmury Cumulus humilis – cumulusy dobrej pogody, później gęstniejące do Cumulus mediocris, zanikające wieczorem i w nocy Temperatura szybko wzrastać będzie do 16 - 18°C, słaby lub umiarkowany południowo wschodni wiatr nie będzie zbytnio obniżać temperatury odczuwalne Jutro podobny charakter pogody, równie pogodnie, nieco cieplej, możemy oczekiwać miejscami 20°C, najbliższa noc już na ogół bez przymrozków, od zachodu powolny wzrost zachmurzenia, lecz bez opadów.

Od kilku dni pogodę w rejonie środkowej i wschodniej Europy kształtuje rozległy wyż znad Białorusi, powoli migrujący na wschód. Obejmuje swoim zasięgiem obszar naszego kraju, od zachodu nasuwać się będzie zatoka północnoatlantyckiego niżu z układem frontów. Strefa frontowa rozciąga się południkowo od Półwyspu Skandynawskiego, przez Niemcy po Półwysep Iberyjski -jest dobrze widoczna na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/visual a strefy opadów na zobrazowaniach radarowych www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .

Wraz z wycofywaniem się wyżu, spadać będzie ciśnienie, od zachodu zanotujemy wzrost gradientu ciśnienia, a tym samym prędkości wiatru, który w porywach może osiągać 50 – 60 km/h. Wspomniana wyżej strefa frontu rozmywać się będzie w miarę przemieszczania na wschód, możemy oczekiwać jedynie słabych, przelotnych opadów we czwartek lub piątek. Coraz cieplejsze dni i noce bez przymrozków sprzyjają rozwojowi wegetacji, przydałoby się nieco więcej opadów. Prognozy o większym wyprzedzeniu nie przewidują, by Zimni Ogrodnicy i Zimna Zośka poczynili większe szkody i sadach i uprawach.

Prognostyczne mapy środkowej troposfery wyjaśniają dlaczego tak powoli układy frontów przesuwają się na wschód, powodując deficyt opadów. Jak możemy zauważyć na mapach poziomu 500 hPa i temperatury 850 hPa nad nasz obszar wkracza klin w polu geopotencjału. Tworzy on wraz z górnymi niżami znad Atlantyku i Ukrainy charakterystyczny układ Ω, blokujący strefową cyrkulacje zachodnią: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202305081200&projection=opencharts_north_east_europe&valid_time=202305091800 . Możemy zauważyć, że po wschodniej stronie klina napływa chłodniejsze i chwiejne powietrze ze wschodu, dzięki temu możemy we wschodniej połowie kraju obserwować chmury Cumulus. Po zachodniej zaczyna napływać cieplejsza masa z południowego wschodu. Podobny obraz przedstawiają nasze prognostyczne mapy temperatury i linii prądu.

Ryszard Klejnowski

9 maja, wtorek, 129 dzień 2023 roku; 7:20

Udostępnij artykuł