Komentarz synoptyka: 2023-05-10

Tak w atmosferze, jak i na mapach synoptycznych niewiele zmieniło się w ciągu minionej doby, niewielkie tez zmiany w najbliższych dniach prognozują modele numeryczne. Dzisiaj więc będzie pogodnie, na ogół bezchmurnie, lub niewielkim zachmurzeniem prze chmury Cumulus humilis lub mediocris, rozwijające się w drugiej połowie dnia, głównie na południu, zachodzie i we wschodniej połowie kraju Po cieplejszej niż wczoraj nocy, również cieplej będzie w dzień – temperatura szybko wzrośnie do około 20°C, na północnym wschodzie do 14-16°C. Umiarkowany, na zachodzie silniejszy wiatr powieje z południowego wschodu, na zachodzie i północy możliwe porywy do 50-70 km/h, jednak bez znaczącego wpływu na temperaturę odczuwalną. Jutro charakter pogody nie ulegnie większy zmianom, pojawić się może większe zachmurzenie, lecz bez opadów.

Wschodnią część kontynentu obejmuje rozległy wyż z centrum nad Białorusią. Do zachodnich granic Polski zbliża się płytka zatoka niżu znad Atlantyku z pofalowanym frontem, rozciągającym się południkowo od Półwyspu Skandynawskiego, przez Niemcy po Półwysep Apeniński. Aktualne położenie stref zachmurzenia frontowego możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/visual i zobrazowaniach radarowych www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Nad północnym Atlantykiem zalega wypełniający się niż, kolejne układy niżowe wyłaniają się z rejonu Labradoru i Nowej Funlandii. Ich przemieszczanie się na wschód blokowane jest prez klin wyżu znad wysp Azorski.

W środkowej troposferze, na poziomie 500 hPa rozwija się nad nami układ Ω o osi skierowanej od Półwyspu Apenińskiego po Półwysep Kola. Tworzą go dwa górne niże – znad Wysp Brytyjskich i Białorusi oraz klin wyżu z południa Europy: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202305091200&projection=opencharts_europe&valid_time=202305101200 . Nad Zatoką Botnicką powstaje i rozwija się samodzielny górny wyż. Cyrkulacja w niżu białoruskim z „kroplą” chłodu widoczną na poziomie 850 hPa powoduje napływ chłodnej masy powietrza nad wschodnie regiony kraju, stąd nocne spadki temperatury i przymrozki na północnym wschodzie oraz rozwoju płytkiej konwekcji. Na zachodzie, po zachodniej stronie klina napływa cieplejsze powietrze z południowego wschodu, temperatura może wzrosnąć do około 20°C.

Ryszard Klejnowski

10 maja, środa, 130 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł