Komentarz synoptyka: 2023-05-11

Dziś (11 maja) Polska cały czas pozostaje w zasięgu silnego stabilnego i rozległego układu wysokiego ciśnienia z ośrodkiem ulokowanym nad Białorusią, który sprowadza mocno przetransformowaną ciepłą i suchą masę powietrza ze wschodu i południowego wschodu.

W ciągu dnia nadal dominować będzie słoneczna pogoda głównie z bezchmurnym niebem miejscami może pojawić się nieliczny rozwarstwionym Cirrus. Wzrostu zachmurzenia należy spodziewać się w drugiej części dnia w południowej południowo wschodniej, wschodniej oraz zachodniej, oraz miejscami w rejonach północno — wschodnich, wszędzie bez opadów deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 16 do 20 stopni C na zachodzie lokalnie do 22 stopni Celsjusza, zaś najchłodniej będzie, na terenach podgórskich i górskich tu temperatura wyniesie od 12 do 14 stopni Celsjusza. Wiatr przeważnie umiarkowany południowo wschodni, w porywach od 40 do 50 km/h.

W nocy z (11/12) oraz w ciągu dnia (12 maja) bez większych zmian nadal pozostawać będziemy w zasięgu układu wysokiego ciśnienia z ośrodkiem wyżowym, który przemieści się dalej na północny zachód nad Litwę i Estonię, znad wschodniej części Rosji nad obszar wschodniej, centralnej oraz zachodniej części kraju napłynie suche i chłodniejsze powietrze kontynentalne.

W nocy dominować będzie bezchmurne niebo, nad ranem oraz w ciągu dnia głównie w południowej części kraju należy spodziewać się wzrostu zachmurzenia przez chmury piętra wysokiego, oraz średniego, nadal wszędzie bez opadów deszczu. Temperatura minimalna wyniesie od 6 do 8 stopni na południu, wschodzie, centrum, północnym wschodzie, nieco cieplej będzie na północy północnym zachodzie, zachodzie i południowym zachodzie od 9 do 11 stopni Celsjusza. Wiatr umiarkowany i dość silny w porywach od 50 do 55 km/h z kierunku południowo wschodniego.

W środkowej części atmosfery na wysokości 500 hPa (5,5 km n.p.g.) widoczny jest „język” klina wysokiego ciśnienia wyrażonego geopotencjalnie, który rozciąga się znad obszaru południowej części Europy, przez Polskę aż po Zatokę Botnicką. Nad obszarem Wysp Brytyjskich oraz na pograniczu południowo wschodniej Rosji i północno zachodniej Ukrainy stacjonują rozległe górne układy niżowe. Nad Zatoką Botnicką utworzył się górny mobilny wyż. Występująca adwekcja (napływ) na wysokości 5,5 km n.p.g. w niżu rosyjskim z widoczną „kroplą chłodu” -28 stopni Celsjusza, spowoduje napływ chłodnej i suchej masy powietrza kontynentalnego nad wschodnie centralne oraz zachodnie części kraju. Mimo to dzięki, braku oraz znaczącego zachmurzenia, oraz insolacji słońca powietrze zostaje ogrzane do wartości 18 – 20 stopni Celsjusza.

Dawid Gackowski, 11 maja 2023r.; 07:23

Udostępnij artykuł