Komentarz synoptyka: 2023-05-14

Zimni ogrodnicy tej wiosny okazali się być umiarkowanie ciepli, a na północy i w centrum kraju ciepli z temperaturą parę stopni powyżej dwudziestu. Wczoraj najwyższą temperaturę dobową na poziomie 23,9˚C zarejestrowała stacja meteorologiczna w Ostrołęce i jest to rekord tej wiosny. Taki stan utrzyma się także w dniu dzisiejszym, temperatura na niemal całym obszarze kraju osiągnie 20, 22 stopnie, a lokalnie nawet 23 stopnie. Nieco chłodniej będzie w obszarach górskich, zwłaszcza w Karpatach i na Podkarpaciu oraz w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim, a także w pasie wybrzeża. Natomiast ich koleżanka, „Zimna Zośka” sprowadzi mocno odczuwalne ochłodzenie, spowodowane nasunięciem się całkowitego, grubego zachmurzenia opadowego, sprowadzonego przez niewielki ośrodek niżowy, obecnie lokujący się nad rozległymi, zachodnimi i środkowymi akwenami Morza Śródziemnego, w tym także nad Italią.

Dzisiaj u nas utrzyma się tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego”, nadal warunkowany utrzymywaniem się wyżu z centrum nad środkowym Bałtykiem oraz przylegającymi do niego krajami bałtyckimi. W ciągu dnia będzie on się „kurczył”, a w drugiej połowie zacznie przesuwać się nad Zatokę Fińską i wielkie jeziora rosyjskie, Ładoga i Onega. Po pogodnym poranku z płatami zachmurzenia warstwowo kłębiastego (Sc) na południu i zachodzie kraju oraz bezchmurnym niebem na pozostałym obszarze (pl.sat24.com/pl/pl/visual ), w ciągu dnia rozwijać się będzie płytka konwekcja termiczna, a od naszych południowych sąsiadów nasuwać się będą chmury piętra wysokiego Ci, Cs, u schyłku dnia przykrywające południową połowę kraju. Natomiast w drugiej połowie dnia na północy kraju, od Suwalszczyzny i Podlasia po Pomorze Zachodnie rozwijać się będzie konwekcja głęboka, tak jaka miała miejsce w dniu wczorajszym. Spodziewane są izolowane chmury Cb prowadzące przelotne opady deszczu, którym towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr z sektora wschodniego, w porywach osiągający prędkość 50, 70 km/h.

Miejsce zwalniane przez wspomniany wyż, stopniowo zajmować będzie pogłębiający się niż z rodowodem śródziemnomorskim, który dopiero jutro w godzinach przedpołudniowych, będzie wchodził do nas znad Moraw i Słowacji, a pogłębiając się przesuwać się będzie w kierunku północnym, by w nocy z poniedziałku na wtorek, po opuszczeniu Pomorza Gdańskiego wychodzić będzie nad Bałtyk. Już dzisiaj, zanim znad dzielnic północnych ustąpią wspomniane burze i opady przelotne deszczu, od naszych południowych sąsiadów nasuwać się będą opady jednostajne deszczu, przeważnie słabe, miejscami umiarkowane, nocą rozprzestrzeniające się klinem stronę Wielkopolski. W Tatrach spodziewane są opady deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu.

Jutro, w niemal całym kraju utrzymywać się będą słabe i umiarkowane opady deszczu, w jego ciepłej, wschodniej stronie będą to opady jednostajne. Natomiast w jego tylnej, chłodnej części, przy adwekcji północnej znad Jutlandii i zachodniego Bałtyku, z powodzeniem rozwijać się będą w dzielnicach zachodnich przelotne opady deszczu, miejscami o dużym natężeniu i niewykluczone są burze. W tej sytuacji, pod grubym zachmurzeniem frontowym, a na zachodzie przy adwekcji chłodnego powietrza i zjawisk konwekcyjnych, wyraźnie ochłodzi się. Najmocniej ochłodzenie odczuwalne będzie w obszarach występowania opadów deszczu.

Taka zmiana warunków pogodowych, spowodowana będzie generalną przebudową pola geopotencjału w swobodnej troposferze i jak już wyżej wspomniano także w warstwie przyziemnej. Mocno zdeformowany układ Ω z niewielkim wyżem górnym nad środkowym Bałtykiem ulega rozpadowi. Szybko redukowany jest górny klin wyżu atlantyckiego utrzymującego kontakt ze wspomnianym wyżem. Jego miejsce zajmuje bruzda niskiego geopotencjału łącząca rozległy niż z wysokich szerokości geograficznych z niżem śródziemnomorskim, a sięgająca aż po Afrykę północno zachodnią (www1.wetter3.de/animation_dt.html ). My znajdziemy się po jej wschodniej, ciepłej stronie, a to daje szansę na napływ ciepłego powietrza zaciąganego znad Morza Śródziemnego, ale też na opady deszczu, zwłaszcza w dzielnicach wschodnich.


Ryszard Olędzki,
14 maja 2023r., godz. 6.45

Udostępnij artykuł