Komentarz synoptyka: 2023-05-16

Dzisiaj będzie pogodniej niż wczoraj, przeważać będzie miejscami duże lub umiarkowane zachmurzenie z przejaśnieniami, przelotne opady deszczu zanotujemy na północy i północnym zachodzie, po południu i nocą intensywniejsze opady ciągłe na południu kraju. Powieje słaby lub umiarkowany wiatr z kierunków zmiennych, nie będzie zbytnio wpływał na temperaturę odczuwalną Temperatura wzrośnie do 14-16°C na północy do 19-22 w centrum i na południowym wschodzie Jutro ponownie spadek temperatury, we wschodniej połowie i na południu kraju opady deszczu, możliwe burze.

Między dwoma rozległymi wyżami – atlantyckim z centrum nad Irlandią i rosyjskim znad Moskwy rozciąga się południkowo zatoka. W jej obrębie powstały dwa niże – skandynawski, który wczoraj przewędrował z opadami przez nasz kraj i dzisiaj znad Bałtyku przemieszcza się na północ i drugi – śródziemnomorski, quasi stacjonarny w centrum na Półwyspem Apenińskim. Na krótko obszar naszego kraju znajdzie się w tak zwanym siodle barycznym, aż we czwartek dostanie się pod wpływ klina wyżowego znad Azorów i Wysp Brytyjskich. Taki układ cyrkulacyjny powoduje, że nad północne i zachodnie obszary kraju napływa chłodne powietrze z północnego zachodu, nad wschodem dominuje napływ ciepła z południa, stąd istotne różnicie temperatury między wschodem a zachodem. Dobrze ilustrują to nasze prognostyczne mapki temperatury i linii prądu.

Strefy zachmurzenia układów i frontów z nimi związanych możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/visual i radarowych: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Dobrze wykształcona spirala wędrownego niżu przemieszcza się na północ, jednak zachmurzenie obejmuje znaczna część północnych obszarów kraju. Na południowym wschodzie pojawiają się już rano pierwsze chmury układu śródziemnomorskiego, najpierw wysokiego piętra, gęstniejące w dzień aż do wystąpienia wieczorem opadów, które w nocy przemieszczać się będą na północny wschód.

W środkowej troposferze, na poziomie 500 hPa występuje południkowa zatoka w polu geopotencjału, rozdzielające dwa wyże – atlantycki i rosyjski. Jest to układ podobny do układu Ω , tyle że niejako w negatywie i lustrze. Podobnie jednak jak oryginał, blokuje strefową cyrkulację zachodnią i jest długotrwały: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202305151200&projection=opencharts_europe&valid_time=202305161200 . Jego egzystencję podtrzymuje napływ chłodu po zachodniej stronie zatoki i ciepła po wschodniej. Jeśli prześledzimy kolejne sekwencje rozwoju sytuacji na tych poziomach możemy oczekiwać, że po kilku chłodniejszych dniach, druga połowa tygodnia i weekend i następny tydzień mogą być bardzo ciepłe, chociaż jeszcze nie gorące.

Ryszard Klejnowski

16 maja, wtorek, 136 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł