Komentarz synoptyka: 2023-05-17

Na północy kraju zaznacza się jeszcze zatoka niskiego ciśnienia związana, z którego niżem ośrodek ulokowany jest Zatoką Botnicką, ale głównie  warunki pogodowe w kraju kształtowane są przez rozciągający się ciepły wycinek frontu atmosferycznego związany z płytkim układem niskiego ciśnienia, którego ośrodek znajduje się nad południową częścią Europy, oraz rozbudowujący się klin wysokiego ciśnienia związany z wyżem znad Atlantyku, oraz Wysp Brytyjskich. Napływa chłodna masa powietrza polarnomorskiego, z cieplejszym sektorem zaznaczającym się jedynie na samych krańcach wschodnich oraz południowo - wschodnich.

W ciągu dnia na południu, w centrum, na wschodzie oraz częściowo na północy zachmurzenie duże do całkowitego  miejscami wbudowane chmury Cb z ciągłymi  opadami deszczu o słabym i umiarkowanym, chwilami silnym natężeniu. Na wschodzie i południowym - wschodzie  możliwe są burze z intensywnym deszczem. W pasie zachodniej części kraju występować będzie zachmurzenie przeważnie umiarkowane z większą ilością rozpogodzeń. Temperatura maksymalna wyniesie od 10 - 12 stopni na północnym zachodzie i północy, 14 – 16 stopni na zachodzie centrum i północnym wschodzie do 20 – 22 stopni Celsjusza na południu i południowym wschodzie. Chłodniej w strefie frontu atmosferycznego, w opadach temperatura wyniesie do 11 – 13 stopni miejscami na krańcach południowych do 6 – 10 stopni Celsjusza . Wiatr północno zachodni słaby i umiarkowany o prędkości do 20 – 30 km/h, na wybrzeżu możliwe porywy do 50 – 60 km/h.

W kolejnej dobie na warunki pogodowe wpływ będzie miał klin wysokiego ciśnienia związany, z którego wyżem ośrodek ulokuje się nad wodami Morza Północnego, na wschodzie kraju zaznaczać się będzie jeszcze strefa frontu atmosferycznego. Nadal napływać będzie chłodniejsza masa powietrza polarnomorskiego.

Temperatura maksymalna wyniesie, od 14 do 16 miejscami 17 stopni Celsjusza w zachodniej i północnej części kraju chłodniej na wschodzie i południu w strefie frontu atmosferycznego tu temperatura wyniesie od 8 do 13 stopni Celsjusza, lokalnie na terenach podgórskich od 4 do 6 stopni Celsjusza. Na wschodzie zachmurzeni przeważnie duże i całkowite i tu możliwe opady deszczu, zaś na zachodzie, umiarkowane do małego z dużą ilością rozpogodzeń i bez opadów deszczu. Wiatr słaby do umiarkowanego z kierunku północno wschodniego o prędkości do 30 km/h.

Dawid Gackowski, 17 maja 2023r.; 07:58

Udostępnij artykuł