Komentarz synoptyka: 2023-05-18

Dzisiaj pogoda podobna do wczorajszej, na wschodzie i południowym wschodzie kraju nadal utrzymywać się będą jednostajne, frontowe opady deszczu, przeważnie słabe, ale miejscami umiarkowane, a lokalnie intensywne, powodujące podnoszenie się wody w ciekach wodnych i niewykluczone są zalania i podtopienia. Natomiast po zachodniej ich stronie utrzymywać się będzie całkowite, bezopadowe zachmurzenie frontowe chmurami Ns i As opacus piętra średniego o szerokości około 150, 200 km, a pod nimi chmury Sc piętra niskiego, od godzin przedpołudniowych przykrywające niemal cały obszar kraju, tak samo jak chmury piętra wysokiego Cs i Ci. U schyłku dnia oraz w nocy, na skutek rozbudowy wyżu w swobodnej troposferze u naszych wschodnich sąsiadów, chmury te, prowadzące słabe, a miejscami umiarkowane opady deszczu powoli wypierane będą w kierunku zachodnim i północno zachodnim. U schyłku nocy będą one występowały w pasie od Białostocczyzny przez Mazowsze po Śląsk Opolski. Natomiast jutro, stopniowo będą przesuwać się na północny zachód, z wyraźną tendencją do rozpraszania się i zanikania nad Śląskiem, a u schyłku dnia utrzymywać się będą na północy kraju, od dolnej Wisły z przyległościami przez Warmię po Mazury, a w kierunku południowo zachodnim przez Kujawy po południową Wielkopolskę.

Termicznie kraj podzielony będzie na dwie strefy, stosownie do zachmurzenia i wspomnianych opadów. Strefa chłodnego powietrza utrzymywać się będzie na rozległym południowym wschodzie od południowo wschodniej Białostocczyzny po całe Karpaty i południowy Górny Śląsk z temperaturą około 10, 12 stopni po zachodniej jej peryferiach. Wyraźnie chłodniej będzie nad wschodnią Lubelszczyzną, a zwłaszcza nad Zamojszczyzną, tutaj tylko 8,10 stopni. Najchłodniej, by nie powiedzieć najzimniej będzie w Karpatach z temperaturą na poziomie 6, 8 stopni. Na pozostałym obszarze kraju, gdzie będzie zachmurzenie bezopadowe, wyraźnie cieńsze, temperatura na poziomie 16,18 stopni, ale w pasie wybrzeża tylko 10, 12 stopni.

Wiatr chłodny z sektora północno wschodniego, przeważnie umiarkowany, 20, 30 km/h, ale początkowo na wschodzie i południowym wschodzie, nawet 40, 50 km/h. Natomiast w godzinach popołudniowych mocniej powieje od Warmii i Mazur przez Kujawy po południową Wielkopolskę. W nocy wyraźne osłabienie wiatru, a to, przy dużej wilgotności powietrza i podłoża, gdzie przez długi czas utrzymywały się opady deszczu, sprzyjać będzie tworzeniu się mgieł oraz niskich chmur Stratus, lokalnie utrzymujących się do godzin przedpołudniowych, a chmury Stratus nawet przez całą dobę niczym w porze jesiennej.

Ciekawie wygląda trajektoria wsteczna dla Warszawy na środek wczorajszego dnia na poziomie 700 hPa w interwale siedmiu dni poprzednich, kształtem zbliżona do pętli lassa, począwszy mniej od Brjanska w zachodniej Rosji pod Żytomierz na Ukrainie, dalej na północny zachód przez nasz kraj od Terespola po Kołobrzeg, Rugię, pogranicze duńsko-niemieckie, a stąd na południowy zachód w stronę Kanału La Manche, przez Bretonie i Zatokę Biskajską, Hiszpanię od Asturii na północy po Grenadę na południu, a dalej już łukiem nad północną Algierię, Tunezję i nad Morze Śródziemne po południowej stronie Malty, następnie na północ przez Morze Jońskie, Cieśninę Otranto nad południowy Adriatyk, a stąd nad Czarnogórę i dalej prosto na północ aż po Katowice i Warszawę, gdzie się zamyka (cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=12807 ). Natomiast w środku nocy wspomniana pętla wyraźnie zacisnęła się, ustępując znad obszarów zachodnich kontynentów i nieznacznie przesunęła się w kierunku wschodnim, wchodząc głębiej nad Bałkany (cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=12807 ). Natomiast na poziomie 850 hPa, w ciągu ostatnich 5-ciu dób, powietrze napływało do nas znad umiarkowanych szerokości Atlantyku, a przez ostatnie dwie doby znad Szetlandów, przez Jutlandię i Rugię. Z kolei na poziomie 950 hPa, w ciągu ostatniej doby znad Oslo przez Skanię i Bałtyk, a dalej przez Warmię prosto do Warszawy.


Ryszard Olędzki,
18 maja 2023r., godz. 6.45

Udostępnij artykuł