Komentarz synoptyka: 2023-05-19

Dzisiaj pogoda podobna do wczorajszej, ale z tym że jednostajne, słabe, frontowe opady deszczu znad Białostocczyzny, południowych Mazur, Mazowsza, Kujaw, Ziemi Łódzkiej oraz Śląska Górnego (pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC ), przesuwać się będą w kierunku północnym i północno zachodnim w stronę Mazur, Kujaw i Pomorza Gdańskiego, z tendencją do słabnięcia i zanikania w obszarach peryferyjnych. U schyłku dnia spodziewane są na zachodnich Mazurach, Warmią, Pomorzem Gdańskim oraz północno wschodnią Wielkopolską i północnymi Kujawami. Nocą wyraźnie słabnące i zanikające, u jej schyłku spodziewane są tylko na Pomorzu Gdańskim, już jako opady śladowe. W obszarach występowania opadów będzie najchłodniej, tutaj temperatura w najcieplejszej porze dnia spodziewana jest na poziomie 10, 12 stopni. Na pozostałym obszarze kraju, okalającym wspomniane grube, opadowe zachmurzenie warstwowe, temperatura wyraźnie wyższa, w najcieplejszej porze dnia sięgająca 16, 18 stopni, pod całkowitym i dużym zachmurzeniem w obszarze fali frontowej przemieszczającej się w kierunku północno zachodnim, zgodnie z przepływem powietrza w środkowej troposferze. Wiatr nadal północno wschodni, słaby i umiarkowany, wiejący prostopadle do wiatru w środkowej troposferze, a w wyższych warstwach troposfery, stopniowo skręcający na południowy i południowo zachodni, tj, przeciwny do wiatru przyziemnego, co doskonale odzwierciedlone jest w pionowych sondażach atmosfery, np. Legionowa (weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=TEXT%3ALIST&YEAR=2023&MONTH=05&FROM=1900&TO=1900&STNM=12374 ). Taka zmienność kierunku wiatru w całej troposferze występuje w obszarach przebudowującego się pola ciśnienia i pola geopotencjału.

Z kolei jutro, wspomniane zachmurzenie, już niemal bezopadowe, przemieszczać się będzie nad Niemcy i południową Jutlandię, stopniowo ustępując znad naszego kraju. U nas postępować będzie tzw. „poprawa pogody”. Dość szybko rozpraszać się będą chmury piętra średniego na skutek osiadania powietrza w środkowej troposferze. Nadal utrzymywać się będą chmury piętra niskiego oraz piętra wysokiego. W tej sytuacji z powodzeniem wzrastać będzie temperatura powietrza, która w najcieplejszej porze dnia osiągnie 20, 21 stopni, a miejscami na południu nawet 22 stopnie. Nieco chłodniej będzie tylko na krańcach zachodnich, pod długo utrzymującym się grubym zachmurzeniem. Natomiast nad południowy wschód kraju, już od godzin południowych, nanoszone będzie znad Ukrainy powietrze o znacznym potencjale chwiejności, z rozwijającą się konwekcją termiczną. Na południowym wschodzie spodziewane są przelotne, rozproszone opady deszczu, a obszarach górskich możliwe burze majowe. Już w pierwszej połowie nocy konwekcja zaniknie, a po burzach pozostaną tylko chmury warstwowo kłębiaste, utrzymujące się do rana. Z kolei na rozległym północnym wschodzie oraz w dzielnicach centralnych rozpogodzi się do nieba bezchmurnego, a to sprzyjać będzie nocnym spadkom temperatury do 9, 7 stopni, na pozostałym obszarze kraju przeważnie 10, 12 stopni, a na krańcach zachodnich nawet 13, 14 stopni. Niedziela jeszcze cieplejsza, zwłaszcza na zachodzie, z temperaturą dochodzącą nawet do 24, 25 stopni.

Barycznie pozostajemy w obszarze wysokiego ciśnienia, tworzącego rozległy wał wyżowy rozciągający się na zachodzie od środkowego Atlantyku, przez Bałtyk z przyległościami, a dalej w wysokich szerokościach geograficznych po wschodnie akweny Morza Barentsa i Nową Ziemię. Od wyżu „bałtyckiego ULLA” wychodzi klin wyżowy skierowany na południe aż nad Bałkany, a przez środkowe akweny Morza Śródziemnego nad Libię. Zatem, niemal nad całym obszarem Europy dominuje wysokie ciśnienie. Niewielki ośrodek niżowy z ciśnieniem 1000 hPa lokujący się nad Tunezją i Zatoką Mała Syrta obejmuje zachodnie akweny Morza Śródziemnego, ale swoją zatoką skierowaną na północ sięga aż po południowe akweny Morza Północnego (www1.wetter3.de/archiv_ukmet_dt.html ).


Ryszard Olędzki,
19 maja 2023r., godz. 6.30

Udostępnij artykuł