Komentarz synoptyka: 2023-05-20

Dzisiaj nastąpi zmiana warunków pogodowych na całym obszarze kraju, już wczoraj sygnalizowana popołudniowymi, krótkotrwałymi burzami w Bieszczadach, na skutek napłynięcia znad Rumunii, przez południowo zachodnie obszary Ukrainy, ciepłego i wilgotnego powietrza o dużym potencjale chwiejności, zaciągniętego znad ciepłych wód Morza Czarnego. Mamy ciepły poranek z temperaturą przeważnie na poziomie około 10, 11 stopni, nawet nasze Wysokogórskie Obserwatoria Meteorologiczne, Kasprowy Wierch i Śnieżka, zarejestrowały 6 stopni na plusie, na Kasprowym Wierchu przy śladowym zachmurzeniu Sc i Ci. Na pozostałym obszarze kraju dominuje całkowite i duże, bezopadowe zachmurzenie głównie warstwowe (St) oraz płaty zachmurzenia warstwowo kłębiastego (Sc), które niczym „kołderka” zatrzymały nocny spadek temperatury (pl.sat24.com/pl/pl/visual ). Natomiast poprzedniego ranka, przy braku istotnego zachmurzenia, na Pomorzu, głównie Środkowym, ale też częściowo na Zachodnim, wystąpiły przygruntowe przymrozki, na poziomie -1, -3 stopnie.

Po ciepłym poranku, dzisiejszy dzień nareszcie będzie ciepły, z temperaturą nieco powyżej 20-stu stopni, przeważnie od 22 na wschodzie, do 24 stopni na zachodzie kraju, chłodniej będzie tylko w górach. To efekt adwekcji ciepła postępującego od południowego wschodu i wschodu oraz rozpraszania się wspomnianego zachmurzenia piętra niskiego i przechodzenia z Sc w formę Cu. Natomiast już od godzin południowych, na naszym południowym wschodzie rozwijać się będzie głęboka konwekcja, rozprzestrzeniającą się do dzielnic środkowych. W wspomnianym ciepłym i wilgotnym powietrzu o dużym potencjale chwiejności, z powodzeniem formować się i rozbudowywać się będą pojedyncze (izolowane) chmury burzowe Cb, sięgające swoimi kowadłami do tropopauzy. Prowadzić one będą intensywne opady burzowe, głównie deszczu, według naszego modelu, miejscami sięgające nawet 32 mm/3godziny i niewykluczone są także opady gradu. Chmurom tym towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 50, 70 km/h, lokalnie nawet silniejszy, mający siłę destrukcyjną. Na pozostałym obszarze spokojnie, przy wietrze wschodnim.

Nocą zanikanie konwekcji i słabnięcie, a następnie zanikanie burz i opadów oraz uspokojenie w atmosferze, a to w drugiej części nocy, może skutkować tworzeniem się mgieł radiacyjnych w obszarach występujących opadów burzowych. Noc ciepła, ale z temperaturą zróżnicowaną od około 8, 9 stopni na wschodzie północnym i środkowym, gdzie poza górami będzie najchłodniej, do około 12, 13 stopni na rozległym zachodzie i południowym zachodzie.

Jutro już bez burz i opadów, z powodu zmiany adwekcji w swobodnej troposferze z południowo wschodniej na północno wschodnią, chociaż przejściowo na Pomorzu Gdańskim może pokropić słaby deszcz. Po nocnych rozpogodzeniach, z powodzeniem rozwijać się będzie płytka „konwekcja cumulusowa” oraz adwekcyjna nanoszona od północnego wschodu znad Białorusi, Litwy i Obwodu Kaliningradzkiego. Utrzyma się strefowy rozkład temperatury od wschodu na poziomie z dnia dzisiejszego. Wiatr nadal wschodni, umiarkowany, na rozległym południu kraju, od godzin przedpołudniowych do późnych popołudniowych silny i porywisty, w porywach dochodzący do 40, 50 km/h.

Barycznie nadal pozostawać będziemy po południowej stronie dobrze rozbudowanego wyżu znad Bałtyku z rozległymi przyległościami. Jest on jednym z dwóch wyży, tworzących rozległy wał wyżowy od środkowego Atlantyku, przez Morze Północne i dalej przez wspomniany wyż znad Bałtyku, swoim klinem skierowanym na północny wschód aż po północną Syberię i Morze Karskie (www1.wetter3.de/archiv_dwd_dt.html ). Taki rozkład ciśnienia i geopotencjału utrzyma się przez najbliższe trzy dni. Już we wtorek dostaniemy się w zasięg płytkiego niżu z rodowodem śródziemnomorskim, który wchodzić będzie nad wschodnie Niemcy.


Ryszard Olędzki,
20 maja 2023r., godz. 6.45

Udostępnij artykuł