Komentarz synoptyka: 2023-05-22

Dziś na warunki pogodowe w kraju wpływać będzie powoli słabnący układ wyżowy, którego ośrodek  ulokował, się nad Niziną Wschodnioeuropejską tym samym ustępując miejsca rozbudowującej się płytkiej zatoki niskiego ciśnienia znad obszaru południowo zachodniej i zachodniej części Europy. Znad wschodniej części Europy napływa przetransformowane dość ciepłe powietrze polarne o cechach kontynentalnych, w ciągu dnia nad obszarem Niemiec uformuje się linia zbieżności (konwergencja) dolnego pola wiatru, która wieczorem i w nocy rozciągać się będzie od Danii przez Niemcy, aż po Francję.

 

W ciągu dnia zachmurzenie małe do umiarkowanego miejscami na wschodzie oraz w górach przejściowo wzrastające do większego, gdzie lokalnie popada przelotnie deszcz. W większości kraju jednak opady nie są spodziewane z uwagi na napływ suchego powietrza ze wschodu Europy. Temperatura maksymalna powietrza wyniesie od 20 – 23 stopni na południowym wschodzie południu, północnym wschodzie i południowym zachodzie do 24 – 26 stopni Celsjusza na pozostałym obszarze kraju. Wiatr umiarkowany, z przewagą z kierunków wschodnich, od 14 do 37 km/h.

 

W ciągu nocy nadal dominować będzie pogoda aura wraz z małym oraz umiarkowanym zachmurzeniem, bez  opadów atmosferycznych. Temperatura minimalna powietrza wyniesie od 10 do 16 stopni Celsjusza — najcieplej będzie na zachodzie oraz północnym — zachodzie, zaś chłodniej tylko na Podhalu oraz na krańcach południowo wschodnich tu temperatura minimalnie wyniesie od 10 do 11 stopni Celsjusza. Wiatr słaby, wiejący z kierunku południowo wschodniego i wschodniego 6 – 20 km/h.

 

We wtorek Polska znajdować się będzie w zasięgu płytkiego układu niskiego z ośrodkiem na pograniczu Niemiec oraz Polski, dodatkowo dojdzie do uformowania się (frontogenezy) ciepłego frontu atmosferycznego, który zaznaczać się będzie nad południowo zachodnią częścią kraju oraz chłodnego ciągnącego się od krańców południowo zachodnich Polski po południowo zachodnią część Europy.

 

W ciągu dnia Polska podzielona będzie na dwie strefy pogodowe, na zachodzie dominować będzie zachmurzenie piętra wysokiego oraz średniego i niskiego w obrębie frontu atmosferycznego dojdzie do konwekcji i  tu prognozowane są opady deszczu, oraz lokalnie burze, podczas których opady deszczu wyniosą do 10 – 15 mm/1h. Wiatr na ogół słaby do umiarkowanego 15 – 30 km/h, podczas przechodzenia burz w porywach do 60 – 65 km/h.


Dawid Gackowski, 20 maja 2023r.; 07:53

Udostępnij artykuł