Komentarz synoptyka: 2023-05-23

Od dzisiaj oczekiwać będziemy powolnej zmiany aury na nieco chłodniejszą, z większym zachmurzeniem i opadami deszczu, nierzadko z burzami. We wschodniej części kraju zachmurzenie na ogół małe lub umiarkowane, stopniowo od zachodu wzrastające do dużego, lecz bez opadów Na zachodzie przeważać będzie duże zachmurzenie, początkowo przez chmury wysokiego i średniego piętra, aż do wystąpienia w godzinach okołopołudniowych przelotnych opadów deszczu W południowych regionach, od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę po Małopolskę i Podkarpacie opady deszczu, miejscami intensywne, lokalnie, szczególnie w rejonach podgórskich z burzami, tam też silny i porywisty wiatr, do 60 -80 km/h, temperatura od 20°C na północnym wschodzie do 25°C na południowym zachodzie.

Na mapach synoptycznych nad kontynentem i północnym Atlantykiem dominują dwa wyże, jeden nad Rosją, drugi nad Atlantykiem w rejonie Wysp Azorskich. Strefa niżów atlantyckich rozciąga się na północy, od Labradoru, przez Islandię po Morze Norweskie. Między tymi wyżami od Morza Barentsa, przez Półwysep Skandynawski, Niemcy i dalej na południe po Półwysep Iberyjski rozciąga się wąska zatoka niżowa z pofalowanym frontem chłodnym. Strefę zachmurzenie frontu możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl i zobrazowaniach radarowych Eumetnet : www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .

Zatoka wraz z frontem przemieszczać się będzie dzisiaj od zachodu nasz obszar, stąd prognozowany wzrost zachmurzenia i przelotne opady, na południu burze. Za zatoką rozbudowywać się będzie klin wyżu znad Wysp Brytyjskich, zacznie napływać nieco chłodniejsze powietrza znad północnego Atlantyku. Tym samym od jutra czeka nas kilkudniowe, kilkustopniowe ochłodzenie, jutro z pochmurną i miejscami deszczową aurą. Kolejne dni z wyżową pogodą, małym zachmurzeniem, lecz nocnymi spadkami temperatury do około 10 lub mniej stopni Celsjusza.

Postępujące od zachodu strefy opadów można obserwować na zobrazowaniach z systemu POLRAD awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . Już na porannych sekwencjach widoczna jest komórkowa struktura zachmurzenia i jej niejednorodność oraz pojedyncze ogniska burzowe. Będą one się uaktywniać, szczególnie na obszarach o złożonej topografii. Wraz z przesuwaniem się zatoki na wschód zmieniać się będzie kierunek wiatru południowo wschodniego na północno zachodni za frontem.

Ryszard Klejnowski

23 maja, 143 dzień 2023 roku; 7:10

Udostępnij artykuł