Komentarz synoptyka: 2023-05-25

Wczoraj, zgodnie z prognozami w wielu miejscach w godzinach popołudniowych i wieczorem wystąpiły przelotne opady, miejscami intensywnymi oraz burzami. Mogliśmy obserwować tak na zdjęciach satelitarnych, jak i radarowych gwałtowny rozwój chmur konwekcyjnych, głownie w pasie od Pomorza, przez Mazowsze po Małopolskę i Podkarpacie Z relacji prasowych wynika, że straż pożarna musiała wielokrotnie interweniować usuwając skutki zalania ulic i piwnic np w Kościerzynie W nocy chmury burzowe szybko zanikały, a front chłodny z nad zachodnich regionów przemieścił się nad wschód i centrum kraju.

Dzisiaj przeważać będzie umiarkowane i duże zachmurzenie, Z większymi przejaśnieniami, szczególnie na zachodzie i północnym zachodzie. W godzinach popołudniowych i wieczornych na wschodzie możliwe burze i słabe opady przelotne. Będzie nieco chłodnej, od 22-24°C na północnym wschodzi do 18-21 na zachodzie, słaby i lub umiarkowany północno zachodni wiatr nie będzie zbytnio wpływał na temperaturę odczuwalną. W związku z rozbudową klina wysokiego ciśnienia obserwować będziemy powolny wzrost ciśnienia.

Na prognostycznych mapach synoptycznych nad Kontynentem i Atlantykiem zaczyna dominować wyż znad północnego Atlantyku i Wysp Brytyjskich, klinem wypierający znad naszego kraju płytką zatokę z pofalowanym frontem chłodnym. Wyż znad Rosji nieco słabnie, wycofując się na wschód, a niż znad Islandii i Morza Norweskiego przemieszcza na północny wschód. Związany z nim front chłodny rozciąga się przez Zatokę Botnicką, Jutlandie i Wyspy Brytyjskie dalej nad Atlantyk. Jego aktualne położenie możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/visual i radarowych Eumetnet: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Jego zachmurzenie wkraczać będzie od północnego zachodu już w godzinach okołopołudniowych, w wieczorem i w nocy front przemieści się na południowy wschód, bez istotnych opadów. Napłynie za nim nieco chłodniejsze powietrze polarne morskie, stąd tez jutro temperatura nie przekroczy 17-19°C, będzie jednak pogodnie i lokalnie może być nieco cieplej, podobnie jak w sobotę i niedzielę. Kolejne noce, przy bezchmurnym niebie będą znacznie chłodniejsze, nocne wypromieniowanie spowoduje spadek temperatury do około 4-8°C.

Nasze prognostyczne mapki temperatury podłoża nie prognozują przygruntowych przymrozków, jednak lokalnie mogą wystąpić sprzyjające temu warunki. Warto jedna zwrócić na cieplejsze plamy, właściwie punkty na nocnych mapach tej temperatury – są to miejskie wyspy ciepła aglomeracji warszawskiej, Poznania, Wrocławia, Łodzi, Krakowa i aglomeracji śląskiej, a z bliskiej zagranicy – Berlina, Pragi, Wiednia, Budapesztu, Mińska czy Wilna. Również w dzień wyraźne jest intensywniejsze ogrzewanie miejskiej przestrzeni, odzwierciedlające się jaskrawymi punktami.

Ryszard Klejnowski

25 maja, czwartek, 145 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł