Komentarz synoptyka: 2023-05-26

Nad nami trochę zachmurzenia, ale też obszary czystego nieba – zapowiada się więc kolejny majowy dzień, bez pogodowych niespodzianek. W poprzednich dniach w fanatycznych prognozach medialnych raczeni byliśmy nadejściem „cyklonu Dawid”, który okazał się być izolowanymi, nielicznymi zespołami masywniejszych chmur kłębiastych, głównie nad Kaszubami, północnym Mazowszem oraz południem kraju – czyli tam, gdzie lokalne warunki topograficzne i zasoby wilgoci w glebie pozwoliły na budowę zwartych chmur Cb – z nich grad czy gwałtowny deszcz padający w końcu maja czy w czerwcu nie jest osobliwością w przebiegach pogody w Polsce.

Dzisiaj na zdjęciach satelitarnych dostępnych w animacjach z MSG z Pragi www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ) widać, że cała Europa zachodnia i środkowa oraz wschodnia część oceanu, poniżej 60 równoleżnika jest w obszarze bez wyraźnych systemów frontowych w formie pasm chmur czy wydłużonych elips. Jedynie nad Hiszpanią i na południowy zachód od Grecji wirują odcięte od zachodniej cyrkulacji strefy chmur z rozwojem konwekcji. Przyczyną tego jest przesunięcie się na NE od klimatycznego położenia Wyżu Azorskiego, tym razem jego centrum 1035 hPa znajduje się na zachód od Irlandii. Od tego centrum w kierunku wschodnim ciągnie się wydłużony klin wyżowy, dzisiaj sięga aż do Niemiec i Danii, w nocy i jutro obejmie też południowy Bałtyk oraz północną i środkową część kraju.

Takie wchodzenie od zachodu obszaru wyżowego spowoduje zmianę kierunku wiatru z NW na północny, na południu kraju zmieni się też na północno wschodni. Wiatr będzie słaby, co najwyżej w ciągu dnia umiarkowany, wieczorem i w nocy cisze, które w sobotę utrzymają się też w ciągu dnia nad Pomorzem i wybrzeżem. W czasie nocnych cisz mogą pojawiać się nad ranem zamglenia i lokalnie mgły, dotyczy to urozmaiconego terenu Pomorza.

W obszarze wyżowym nie ma co spodziewać się opadów, jedynie nad Podkarpaciem oraz nad Roztoczem od popołudnia rozwój masywniejszych chmur konwekcyjnych doprowadzi do opadów przelotnych i burz, lokalnie możliwy grad. Warto wiec korzystać z informacji radarowych precyzyjnie określających, gdzie tworzą się chmury Cb, w jakim są stanie zgromadzenia wody i jaki jest ich kierunek przemieszczania.

Dzisiaj znad jeszcze chłodnego Bałtyku napływać będzie niezbyt ciepłe powietrze, tak więc na Pomorzu oraz w północnej i zachodniej części Mazur w dzień jedynie 17-19 stopni. W ciągu wieczora i nocy ten chłodny obszar rozszerzy się też na Wielkopolskę, Kujawy, północne Mazowsze, Ziemię Łowicką – w tych obszarach może być w nocy tylko 5 stopni. Wyraźnie cieplej nad środkową i południową częścią kraju, tu w dzień do 21-22 stopni, w nocy 12-14 stopni. Na Podkarpaciu i Roztoczu, po opadach i burzach wieczorem i w nocy chłodnej.

Maciej Ostrowski, 26 maja 2023; 07:55

Udostępnij artykuł