Komentarz synoptyka: 2023-05-28

Dzisiejszy poranek pogodny, ale nie bezchmurny, niemal cały obszar kraju przykrywają cienkie chmury pierzaste (pl.sat24.com/pl/pl/visual ), które już wczoraj od godzin południowych nasuwały się od północnego wschodu, znad krajów bałtyckich i zachodniej Białorusi, i z tego powodu niebo jest w kolorze blachy. Z tego samego kierunku napłynęło do nas zimne powietrze, na przełomie nocy i dnia temperatura miejscami zeszła do 3, 1 stopnia, od Suwalszczyzny i Mazur przez pogranicze Białostocczyzny z Mazowszem aż po Kozienice i Ziemię Łódzką, co zdarza się zawsze przy adwekcji chłodu z tego kierunku i niewykluczone, że przy gruncie sięgnie zera, a nawet przejdzie na mały minus, ale to będzie dostępne dopiero z danych pomiarowych z godziny 06 UTC, a ósmej według czasu letniego. Na pozostałym obszarze kraju zdecydowanie cieplej, ale tylko miejscami na wybrzeżu Gdańskim i Ziemi Lubuskiej temperatura osiągnęła 10 stopni o godziny 5-tej. W ciągu dnia zdecydowanie wzrośnie, na znacznym obszarze kraju osiągając 20 stopni, plus, minus dwa stopnie. Wyraźnie chłodniej będzie w pasie wybrzeża, tutaj lokalnie zaledwie 12, 14 stopni, podobnie będzie też w górach.

Przed nami pogodna, ale nie bezchmurna niedziela. W ciągu dnia nasuwać się będzie znad Bałtyku zachmurzenie bezopadowego frontu chłodnego z chmurami piętra niskiego Sc i Cu oraz piętra średniego Ac, Ac-As. Niemal w tym samym czasie znad Podola i Bukowiny nasuwać się będzie, też bezopadowe zachmurzenie kłębiaste nad nasze dzielnice południowo wschodnie. Podobnie będzie nocą, temperatura nieco wyższa od nocy minionej, zwierająca się w interwale 8, 12 stopni, a chmury frontowe osiągną rubież Warmia i Mazury na północnym wschodzie po Ziemię Lubuską na zachodzie. Wiatr stosownie do położenia wyżu, mniej więcej w południowej połowie kraju z sektora wschodniego umiarkowany. Natomiast na pozostałym obszarze słaby, południowy, przechodzący na południowo zachodni.

Nadal pozostawać będziemy w obszarze wysokiego ciśnienia, ulegającego przekształcaniu się, w ten sposób, że w miejscu wczorajszego klina, w porze nocnej nad krajami bałtyckimi z przyległościami uformował się ośrodek wyżowy, z tendencją do słabnięcia podczas przesuwania się na wschód. Natomiast bez istotnych zmian pozostaje wyż atlantycki z ciśnieniem 1032 hPa na zachód od Wysp Brytyjskich (www.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/evropa/synopticka-situace ). U nas ciśnienie już się obniża na skutek nasuwania się znad Skandynawii i Jutlandii zatoki niżowej z mało aktywnym, bezopadowym frontem chłodnym (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ).

Rywalizację dominacji barycznej oraz adwekcji mas powietrza „wygra” zatoka niżowa ze wspomnianym, bezopadowym frontem chłodnym, powoli, ale stale postępująca w kierunku południowo wschodnim, stopniowo wypierająca resztki zachmurzenia naniesionego znad Ukrainy. Za frontem, w tylnej części zatoki niżowej na skutek adwekcji świeżego, a zarazem chłodnego powietrza polarnego, następować będzie kompensacja ciśnienia po wschodnich obrzeżach wspomnianego wyżu atlantyckiego. Natomiast w swobodnej troposferze postępować będzie pogłębianie się górnej zatoki sięgającej na południu aż nad nasze góry. W całej troposferze utrwalać się będzie północno zachodni napływ chłodnego powietrza polarnego, zaciąganego znad Morza Norweskiego, przez południową Skandynawię i Bałtyk


Ryszard Olędzki,
28 maja 2023r., godz. 7.15

Udostępnij artykuł